w

KOCHAM TO!KOCHAM TO!

Andrzej Duda się umacnia. Nowy ranking zaufania IBRiS dla Onetu [WYNIKI]

Urzędujący prezydent ma powody do radości. Zaufanie do niego wśród obywateli rośnie. Kidawa-Błońska z kolei zaufanie traci i spada na 9. miejsce rankingu.

ibris Andrzej Duda Kidawa Błońska Morawiecki Biedroń Kosiniak
Fot. Facebook

Urzędujący prezydent Andrzej Duda ma powody do radości. Zaufanie do niego wśród obywateli rośnie. Kidawa-Błońska z kolei zaufanie traci i spada na 9. miejsce rankingu.

Andrzej Duda – nic mu nie zagraża?

Dopiero co ogłoszono oficjalny start w wyborach, odbyła się też huczna konwencja urzędującego prezydenta. Szczęście go nie opuszcza. Jak twierdzi szef pracowni badawczej IBRiS – Marcin Duma – możliwe, że stoi za tym nieustępliwość polityków PiSu w zakresie reformy sądownictwa.

POLECAMY:
Andrzej Duda może być szczęśliwy. W tym sondażu nie ma sobie równych

Zgodnie z wynikami najnowszego badania IBRiS, Andrzej Duda odnotował wzrost zaufania aż o 6 pkt proc., podczas gdy jego główna konkurentka w wyborach prezydenckich, polityk Platformy Obywatelskiej – Małgorzata Kidawa-Błońska – traci aż 5 pkt proc. Znacząco wzrosła jej też liczba opinii negatywnych (z 31,9 do 46,7 proc.).

To powoduje, że spadła w rankingu zaufania z miejsca 3. na 9. To również jej kolejny słaby wynik z rzędu, ponieważ w ciągu ostatnich trzech miesięcy zaufanie do Kidawy-Błońskiej spadło już w sumie o 11 pkt proc. Kto zatem zyskuje w oczach Polaków? Dość znacząco lider Wiosny Robert Biedroń, ale też marszałek Senatu Tomasz Grodzki i minister Zbigniew Ziobro.

Ranking IBRiS – na podium wierchuszka PiS

Jak zatem wygląda pierwsza trójka rankingu? Otwiera go Andrzej Duda, po nim jest Mateusz Morawiecki. Na trzecim miejscu lider Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński. Poziom zaufania do aktualnego prezydenta Polski to 47,7 proc. Premierowi Morawieckiemu ufa nieco mniej, bo 43,2 proc. (wzrost o 3,2 pkt proc.). Szefowi PiS ufa z kolei 34,2 proc. Polaków (również wzrost o 1,2 pkt proc.).

POLECAMY:
Andrzej Duda nie wytrzymał. Z ust prezydenta danwo nie padły tak ostre słowa

Co istotne, wyniki badania pokazują, że Andrzej Duda nie odnotował wzrostu elektoratu negatywnego. Ubyło mu z kolei osób obojętnych względem jego osoby z 14,8 do 8,8 proc. Za podium mamy lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza z 33,3 proc. zaufaniem, a po nim Roberta Biedronia. Duży wzrost zaufania odnotował też obecny minister sprawiedliwości (o ponad 6 pkt. proc.).

POLECAMY:
Gigantyczna kasa dla TVP zaklepana. Posłanka PiS pokazała środkowy palec

Małgorzata Kidawa-Błońska traci sympatię

Marcin Duma, szef IBRiS twierdzi, że kandydatka Koalicji Obywatelskiej powoli traci sympatię Polaków. Wskazuje, że może to być spowodowane nieustannymi błędami i wpadkami, co też każdego dnia wytykają jej rywale w wyścigu o fotel prezydenta. Słabnie również entuzjazm wokół osoby Szymona Hołowni. Aby jednak upewnić się, czy to trend, trzeba będzie poczekać do badania wykonanego w marcu.

POLECAMY:
Druga tura nie dla Dudy? Wyniki zaskakującego sondażu

Skoro mowa o zaufaniu, to należy też wspomnieć o nieufności. Pod tym względem przoduje Janusz Korwin-Mikke, któremu nie ufa aż 70,8 proc. badanych. Na brak zaufania mogą liczyć też Grzegorz Schetyna oraz Donald Tusk. Ostatniemu nie ufa ponad połowa ankietowanych.

Źródło: IBRiS.pl, Onet Wiadomości

Zobacz także:

autostrada wielkopolska a2

„Kulczykówka” jeszcze droższa. To już gruba przesada

Płatności kartą zbliżeniowo. Ogromna zmiana jeszcze w tym roku