w

Polski bank podbije zagranicę? Namawia go sam prezydent

Polski bank rozpocznie zagraniczną ekspansję? Nie była by to aż tak szokująca informacja, gdyby nie fakt, że zamieszana w nią jest głowa państwa.

portfel karty

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda zaprosił Bank Pekao do rozpoczęcia działalności na Litwie – poinformował serwis baltictimes.com.

Ekspansja zagraniczna Pekao?

Prezydent naszych północnych sąsiadów spotkał się z prezesem banku, Markiem Lusztynem, i zaproponował wejście na litewski rynek. Wszystko miało miejsce podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Gdy konkurencja maleje, marże rosną, to dobry czas na pojawienie się nowych graczy. Zaprezentowaliśmy pomysł i byli zainteresowani – powiedział dla baltictimes.com doradca litewskiego prezydenta, Simonas Krepsta.

Podczas spotkania omówiono także potencjalne spotkanie przedstawicieli Pekao z władzami Litwy. Wszystko w celu oceny obecnej sytuacji rynkowej i potencjału rynku bankowego naszych sąsiadów.

Sektor bankowy Litwy jest jednym z najbardziej skoncentrowanych w Uniii Europejskiej. Trzy największe banki, a więc Swedbank, SEB i Luminor, kontrolują 80% całego rynku.

Skąd taki pomysł?

Zaproszenie akurat Banku Pekao, a nie np. PKO Banku Polskiego, nie jest przypadkowe.

Głównym udziałowcem banku z żubrem jest bowiem PZU. Powszechny Zakład Ubezpieczeń jest też właścicielem największego na Litwie towarzystwa ubezpieczeń majątkowych i osobowych Lietuvos Draudimas. Posiada także towarzystwo ubezpieczeń na życie pod nazwą PZU Lietuva Gyvybes Draudima. Powiązania są więc oczywiste.

Bank Pekao na Światowym Forum Ekonomicznym

Pekao obok PZU mocno pozycjonuje się na światowym wydarzeniu. Oba podmioty kolejny rok z rzędu utworzyły w Davos „Dom Polski”, a więc osobny pawilon, który ma służyć nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

Co więcej, PZU i Bank Pekao są jednymi z inicjatorów porozumienia zrzeszającego 12 dużych spółek Europy Środkowo-Wschodniej. „Business Council of Growing Europe”, bo tak się nazywa, ma służyć promocji Europy Środkowo-Wschodniej jako kierunku atrakcyjnego dla inwestorów. W planach jest także wzajemne wspieranie się między zaangażowanymi podmiotami.

Bank Pekao

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z trzech największych banków uniwersalnych w Polsce z ok. 197 mld zł aktywów i kapitalizacją rynkową ok. 30 mld zł. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce.

źródło: baltictimes

McDonald's

McDonald’s wprowadza historyczne zmiany. Dotyczą wszystkich z nas

beata tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz znika z ekranów. Smutna decyzja zapadła