w

McDonald’s wprowadza historyczne zmiany. Dotyczą wszystkich z nas

Jeśli lubicie jeść w McDonald’s, przeczytajcie ten tekst. Amerykańska sieciówka wprowadza zmiany, które dotyczą wszystkich restauracji w Polsce.

McDonald's

Od 23 stycznia br. we wszystkich restauracjach McDonald’s w Polsce dostępne są wyłącznie papierowe słomki. To historyczna zmiana w historii amerykańskiego fast-foodu w Polsce.

Papierowe słomki w McDonald’s przeszły wiele testów pod kątem wytrzymałości, niezawodności i funkcjonalności. Nowe rozwiązania opracowano w oparciu o reakcje konsumentów badane w wybranych restauracjach. Polska jest pierwszym rynkiem w systemie McDonald’s, w którym wdrożono to rozwiązanie.

Czy to na pewno wytrzymałe?

McDonalds ma wyniki badań, według których nowe papierowe słomki mogą pozostawać w wodzie nawet przez 5,5 godziny bez namakania. To ponad dwukrotnie dłużej niż ich poprzednia wersja.

Zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością certyfikatem ISEGA. Słomki oraz ich opakowania są wykonane w 100 proc. z papieru certyfikowanego przez PEFC. Produkty z tym oznaczeniem wspierają odpowiedzialną gospodarkę leśną

Certyfikat ISEGA

ISEGA to nic innego jak niezwykle ważny w branży spożywczej i gastronomicznej certyfikat. Potwierdza dopuszczenie produktu papierowego do kontaktu z żywnością świeżą, jeszcze nie przetworzoną.

Co to jest PEFC?

Znak PEFC to z kolei symbol, iż produkt z tym oznaczeniem wspiera odpowiedzialną i zrównoważoną gospodarkę leśną. Logo PEFC na produkcie oznacza, że został on wytworzony z surowców drewnopochodnych, które które pozyskano z certyfikowanych obszarów leśnych.

To nie jedyna nowość w McDonald’s

Sieć wprowadza także nowe, papierowe opakowania lodów McFlurry oraz patyczki do balonów. To dopiero początek zmian. Wciąż trwają prace nad nowymi rozwiązaniami.

To pozornie niewielkie zmiany, jednak ze względu na skalę działalności firmy mają ogromne znaczenie dla środowiska. Rocznie w restauracjach zużywanych jest 160 milionów słomek, 23 miliony kubeczków McFlurry oraz 3,5 miliona patyczków do balonów.

McDonald’s ma plan

Celem amerykańskiej marki jest m.in. znacząca redukcja gazów cieplarnianych z restauracji, biur i w łańcuchu dostaw, recycling wszystkich odpadów z sal jadalnych oraz wprowadzenie opakowań wykonanych ze źródeł odnawialnych, certyfikowanych bądź z odzysku.

1000plus

Niewyobrażalne! Politycy znów dali sobie podwyżkę

portfel karty

Polski bank podbije zagranicę? Namawia go sam prezydent