w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Koronawirus zagraża całemu światu! Ogłoszono stan międzynarodowego pogotowia

Podczas pilnej narady Światowej Organizacji Zdrowia padły dramatyczne słowa. Eksperci zadecydowali o ogłoszeniu stanu pogotowia o zasięgu międzynarodowym.

koronawirus who
Fot. WHO

Koronawirus zagraża światu. Podczas pilnej narady Światowej Organizacji Zdrowia padły dramatyczne słowa. Eksperci zadecydowali o ogłoszeniu stanu pogotowia o zasięgu międzynarodowym.

Światu grozi wielka epidemia międzykontynentalna

Szef WHO wyraził ogromne obawy, ze koronawirus rozprzestrzeni się za moment w krajach, gdzie służba zdrowia jest w kiepskim stanie. Specjaliści przyznali też, że koronawirus rozprzestrzenia się aktualnie na skalę dotąd niespotykaną.

WHO wysłało już do Chin swoich ekspertów i lekarzy zajmujących się zawodowo chorobami zakaźnymi. Mają na miejscu wspierać lokalny personel medyczny i gromadzić dane o przebiegu choroby. Warto przypomnieć, że na koronawirusa wciąż nie ma szczepionki.

Na koronawirusa nadal nie ma leku

Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia nawołują, by przyspieszyć prace nad opracowaniem szczepionki. Problemem są też niestety plotki i dezinformacje, które pojawiają się w mediach społecznościowych. WHO w tej chwili nie umie ocenić poziomu przygotowania na epidemię i ocenić, czy uda się zapobiec międzynarodowej katastrofie.

Chińska Narodowa  Komisja Zdrowotna podała przy okazji, że odnotowano 170 zgonów wywołanych koronawirusem 2019-nCoV. Ponad 8,1 tys. osób uznaje się w tej chwili za zainfekowane, ale według innych źródeł liczba ta może być o wiele wyższa.

Należy też zwrócić uwagę na niepokojący fakt, na wyjątkowo długi okres wylęgania. To powoduje, że osoba czująca się dobrze potrafi zarażać koronawirusem przez dwa tygodnie, zanim zauważy pierwsze objawy choroby.

Czym w ogóle jest koronawirus z Wuhan?

Mamy do czynienia z zupełnie nową odmianą wirusa. Wykryto go w grudniu w Wuhan (Chiny). Najczęściej pojawiające się objawy zakażenia to wysoka gorączka, problemy z górnymi drogami oddechowymi i nacieki w płucach.

Tajemniczy wirus powoduje też bardzo ostre zapalenie płuc określane jako nietypowe.

Źródło: WP.pl, Światowa Organizacja Zdrowia

Zobacz także:

sondaż

Ogromny spadek poparcia dla PiS! Sondaż nie pozostawia złudzeń

jerzy owsiak krystyna pawłowicz sąd wyrok

Upokorzenie Owsiaka. Przegrał w sądzie z byłą posłanką PIS-u