w

Tragiczna informacja. Nie żyje absolutna legenda polskiej muzyki

Znany muzyk, który ma na swoim koncie dziesiątki hitów, przegrał walkę z nowotworem. Za kilka dni miał ruszyć w nową trasę koncertową…

romuald lipko nie żyje

Romuald Lipko nie żyje. Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków zmarł w wieku 69 lat. Założyciel Budki Suflera przegrał walkę z nowotworem.

Romuald Lipko – walka z nowotworem

Opinia publiczna wiedziała o chorobie od lipca 2019 r., kiedy poinformowała o niej Budka Suflera. We wrześniu Lipko podziękował za wsparcie i przyznał, że fani oraz chęć powrotu na scenę dają mu siłę w walce z chorobą.

O śmierci Lipki poinformowała Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera.

Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów” – napisano w oświadczeniu.

Romuald Lipko – życiorys

Romuald Lipko urodził się w 1950 r. w Lublinie. Lipko był basistą, a później głównie klawiszowcem i kompozytorem w zespole Budka Suflera. Zespół założył wraz z Krzysztofem Cugowskim w 1974 roku. W 1978 przejął rolę lidera zespołu po odejściu Cugowskiego (do 1984 r.)

Jego największym sukcesem komercyjnym okazała się płyta Nic nie boli, tak jak życie, wydana w 1997 roku, ponieważ sprzedała się ona w ponad milionowym nakładzie.

Jest autorem (bądź współautorem) wszystkich wielkich przebojów zespołu: począwszy od utworu „Jest taki samotny dom„, poprzez „Jolkę” czy „Noc komety„, a na „Ciszy„, „Takim tangu” i „Balu wszystkich świętych” skończywszy.

W swojej bogatej karierze współpracował ze zdecydowaną większością najważniejszych polskich artystów. Z pewnością można więc nazwać go jednym z najwybitniejszych polskich muzyków w historii.

Romuald Lipko – poza muzyką

W 2016 roku Lipko zainwestował w biznes alkoholowy, zakładając spółkę Muzyczne Alkohole. Muzyk na początku 2017 roku wprowadził na rynek wódkę marki „Jolka, Jolka pamiętasz„.

Reaktywacja Budki Suflery

W 2019 r. muzycy Budki Suflera podjęli decyzję o reaktywacji grupy. Zrobili to pomimo niechęci Krzysztofa Cugowskiego, o czym sami mówili w wywiadach. Zespół miał zacząć trasę koncertową już za kilka dni – pierwszy koncert miał odbyć się 14 lutego w Lublinie.

My zapamiętamy go z tego nagrania. Jeśli jeszcze nie widzieliście, musicie je zobaczyć – jest cudowne, pełne nostalgii i emocji.

 

Zobacz także:

bank pekao bitcoin

UWAGA Oszuści podszywają się pod banki. Wabią szybkim zyskiem

li wenliang nie zyje

SMUTNE Zmarł lekarz, który ostrzegał przed koronawirusem już w grudniu