Prawdopodobnie już od wakacji nastąpi zmiana przepisów dotyczących użytkowania bardzo popularnych urządzeń. Wiele gospodarstw domowych korzysta z nich od dawna.
Popularne urządzenia do rejestracji
Te bardzo popularne od lat urządzenia będą od teraz podlegały obowiązkowej rejestracji. Warto pamiętać, że od 1 lipca nie będzie już wyjątków. W związku z tym każdy ich posiadacz zobligowany będzie do zapisania się na specjalistyczne szkolenia. O jaki sprzęt chodzi?
Chodzi oczywiście o drony, czyli małe i popularne urządzenia, które coraz częściej pojawiają się u nas w domu. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal ekonomiczny Bankier.pl, w naszym kraju obywatele korzystają już z ponad 100 tys. tych bezzałogowych pojazdów. W niektórych przypadkach ich waga wynosi nawet 600 kg! Te najcięższe używane są głównie do relacjonowania z góry imprez sportowych.
Polacy kochają drony, ich liczba ciągle rośnie
Polacy od początku pokochali drony. Niewątpliwie spora grupa obywateli używa się do zabawy, ale niektóre stanowią główne źródło dochodu dla wielu działalności gospodarczych. Potwierdza to nieustannie rosnąca liczba świadectw kwalifikacyjnych. Przede wszystkim dokumenty te są konieczne, jeżeli drony służą do świadczenia usługi foto i video. Tak mocno rosnąca liczba użytkowników spowodowała konieczność uregulowania prawnego tej kwestii.
1 lipca br. Przepisy prawa dotyczące użytkowania dronów zostaną prawdopodobnie mocno zmodyfikowane. W życie wejdą bowiem regulacje unijne. W myśl nowych zapisów prawnych użytkownik drona nie będzie już nazywany jego operatorem, a zostaje… pilotem. To skutkować będzie koniecznością przejścia specjalistycznego szkolenia, chociaż nie ma tego złego… liczą się kompetencje!
Nowe prawo będzie dotyczyło każdego bez wyjątku. Nie ważne, czy kupimy drona w profesjonalnym sklepie, czy w pierwszym lepszym markecie. Jako amatorzy podniebnych lotów dronami prawdopodobnie nie będziemy uradowani.
Obowiązywać ich bowiem będą kursy, szkolenia, a nawet konieczność zdania egzaminu z obsługi tego urządzenia. Na zakończenie warto wspomnieć o jednej zalecie – nie trzeba będzie przechodzić wszystkich wspomnianych procedur stawiając się osobiście w urzędzie, a jedynie poprzez internet.
Źródło: prawo.pl, bankier.pl
Zobacz także: