w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

„Kulczykówka” jeszcze droższa. To już gruba przesada

Jeśli myśleliście czasem, że coś nie może być już droższe, to odpowiadamy: zawsze może. Tak mniej więcej wygląda sprawa z Autostradą Wielkopolską.

autostrada wielkopolska a2
Fot. Autostrada Wielkopolska

Będzie kolejna podwyżka ceny za przejazd samochodem osobowym koncesyjną autostradą A2 w Wielkopolsce – poinformował gloswielkopolski.pl. Autostrada Wielkopolska od lat pozostaje najdroższą drogą w Polsce.

Austrada Wielkopolska – podwyżka 2020

Podwyżka obejmie fragment autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem. Obejmuje on trzy 50-kilometrowe odcinki. Za każdy z nich trzeba obecnie zapłacić 20 złotych.

Po podwyżce cena wzrośnie o kolejne dwa złote. Oznacza to więc, że za przejechanie ok. 150 kilometrów samochodem osobowym konieczne będzie zapłacenie 66 złotych.

Zmiana wejdzie w życie drugiego marca. To kolejna podwyżka opłaty za przejazd tym fragmentem autostrady w ostatnich latach.

Wydaje się, że za każdym razem osiąga absurdalny poziom, ale zarządcy regularnie podnoszą poprzeczkę coraz wyżej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób publicznych zaczyna szydzić z tych decyzji.

To najdroższa autostrada w Polsce

A2 zarządzana przez spółkę Autostrada Wielkopolska (między Nowym Tomyślem a Koninem) od lat pozostaje najdroższą w Polsce.

POLECAMY:
Sprytne rozwiązanie znanej sieci handlowej. Omija nim zakaz handlu

Dość powiedzieć, że za wspomniany wyżej odcinek zapłacimy 60 zł (a po zmianach 66 zł), podczas gdy podróż z Konina do Warszawy kosztuje kierowcę zaledwie 9,90 zł.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2009 r. opłata za przejazd autostradą A2 z Nowego Tomyśla do Konina wynosiła 33 zł. Oznacza to wzrost o równe 100% na przestrzeni nieco ponad dziesięciu lat.

Autostrada Wielkopolska

Odcinkiem koncesyjnym autostrady A2 od Konina do Świecka zarządzają dwie spółki: Autostrada Wielkopolska (Konin – Nowy Tomyśl) oraz Autostrada Wielkopolska II (Nowy Tomyśl – Świecko).

POLECAMY:
PKO BP zbił FORTUNĘ. Polski gigant ma się doskonale

Umowy na budowę tego odcinka A2 są tajne a Autostrada Wielkopolska jeszcze do 2037 roku będzie zarządcą autostrady, a więc będzie ustalać stawki według własnego widzimisię.

Następnie autostrada zostanie przekazana Skarbowi Państwa. Taka umowa została podpisana w 1997 r. przez ówczesnego ministra transportu w rządzie SLD, Bogusława Liberadzkiego.

Za twórców tego odcinka A2 uznaje się Jana Kulczyka oraz Andrzeja Patalasa, którzy założyli spółkę Autostrada Wielkopolska. Z tego też powodu autostradę często nazywa się „Kulczykówką” od nazwiska zmarłego miliardera. Obecnie jego syn Sebastian jest przewodniczącym Rady Nadzorczej.

źródło: gloswielkopolski.pl

podejrzenie koronawirusa bydgoszcz grudziądz

Polka z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala w Bydgoszczy

ibris Andrzej Duda Kidawa Błońska Morawiecki Biedroń Kosiniak

Andrzej Duda się umacnia. Nowy ranking zaufania IBRiS dla Onetu [WYNIKI]