w ,

Firmy skłonne płacić więcej Ukraińcom niż Polakom? Interesujące dane

Ukraińcy w Polsce są coraz bardziej cenionymi pracownikami. Potwierdzają to badania, według których jednak coraz trudniej o dobrych pracowników ze Wschodu.

ukraińcy w polsce

Już co piąta polska firma zatrudnia pracowników z Ukrainy – wynika z Barometru Imigracji Zarobkowej za II półrocze 2019 roku. Większość pracuje na stanowiskach niskiego szczebla, ale rośnie zapotrzebowanie także w obszarze kompetencji specjalistycznych.

Ukraińcy w Polsce

W Polsce pracuje niemal 2 mln osób zza naszej wschodniej granicy. Z Barometru Imigracji Zarobkowej za II półrocze 2019 roku Grupy Personnel Service wynika, że łącznie 18 proc. polskich firm zatrudnia obecnie pracowników z Ukrainy.

Zdecydowana większość z nich (72 proc.) oferuje im stanowiska niższego szczebla. W co piątej firmie Ukraińcy pracują na stanowiskach średniego szczebla. W 4 proc. przypadków nasi wschodni sąsiedzi pracują na wyższych pozycjach, które wymagają odpowiednich kwalifikacji zawodowych.

POLECAMY:
Allegro będzie miało rywala. Amerykański gigant wchodzi do Polski

– Szacujemy, że pracowników z Ukrainy zatrudnia około 40 proc. dużych firm, co piąta średnia i około 15 proc. małych firm, przy czym tendencja jest wzrostowa – mówi agencji Newseria Biznes Kinga Marczak, dyrektor operacyjny Grupy Personnel Service.

Ukraińcy w Polsce – Zarobki

Dynamicznie rosną też zarobki pracowników ze Wschodu. W związku z tym, że coraz trudniej ich pozyskać, aż 17 proc. polskich przedsiębiorców byłoby skłonnych płacić im więcej niż Polakom.

Co druga firma oferuje im stawkę od 14,7 do 16 zł brutto na godzinę, a 15 proc. – 17–21 zł brutto na godzinę. W co piątej firmie mogą liczyć na ponad 21 zł brutto na godzinę. 65 proc. naszych wschodnich sąsiadów zarabia w Polsce co najmniej 2,5 tys. zł netto miesięcznie. Tylko co dziesiąty Ukrainiec zarabia poniżej 2 tys. zł netto.

Coraz trudniej o wartościowych pracowników z Ukrainy

Ukraińcy doceniają Polskę za bliskość geograficzną, kulturową i językową, ale tylko 8 proc. myśli, żeby osiąść w niej na stałe. Jest kilka rzeczy, które mogłyby słonić ich do pozostanie w Polsce. To podniesienie poziomu wynagrodzeń, ułatwienia w legalizacji stałego pobytu i uproszczenie procedur. Sami Ukraińcy podkreślają, że Polska powinna bardziej promować siebie jako dobre miejsce do pracy i życia. Uważa tak 71 proc. z nich.

POLECAMY:
Masz te aplikacje w telefonie? Jak najszybciej je usuń!

Ukraińcy mogą też liczyć na benefity. Najczęściej pracodawcy decydują się na zapewnienie pomocy w załatwieniu formalności (49 proc.), świadczeń socjalnych (39 proc.) oraz mieszkania (30 proc.). Co piąta firma zapewnia kadrze ze Wschodu darmowy transport do miejsca pracy, a 14 proc. – wyżywienie.

Jednocześnie rekordowe 46 proc. firm dostrzega, że obecnie trudniej rekrutuje się kadrę ze Wschodu. To o 31 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania. Dlatego coraz więcej pracodawców deklaruje, że byłoby skłonnych płacić Ukraińcom więcej niż Polakom.

źródło: Newseria

zenek martyniuk najgorszy film

„Zenek” najgorszym filmem roku? Wszystko na to wskazuje

kradzież koparki swarzędz

Straszne czy śmieszne? Po pijaku ukradł koparkę i pojechał do szwagra