w

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. 4 kwietnia to smutne święto

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych obchodzony jest każdego 4 kwietnia. To dla każdego z nas świetna okazja do refleksji nad losem bezbronnych czworonogów.

światowy dzień zwierząt bezdomnych

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych obchodzony jest każdego roku 4 kwietnia. To dla każdego z nas świetna okazja do refleksji nad losem bezbronnych czworonogów.

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych obchodzimy od 2010 r.

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych został ustanowiony dokładnie 10 lat temu, w 2010 roku w Holandii. To w tym kraju ponad 100 różnych organizacji pozarządowych martwiących się o los bezdomnych zwierzaków zorganizowało specjalną konferencję.

To wtedy w głowach organizatorów narodził się pomysł, by jeden dzień w roku poświęcić temu problemowi i zwróceniu szczególnej uwagi ludzi na problemy czworonogów.

Bezdomność zwierząt to palący problem

Bezdomność zwierząt to problem dotykający nie tylko duże miasta. Według wielu analiz i badań w Polsce możemy mieć nawet 4 mln bezdomnych zwierząt. Na szczęście stanowione w ostatnich latach przepisy prawne coraz bardziej sprzyjają rozwiązywaniu tego problemu.

Koniec 2019 r. przyniósł znacznie zaostrzenie sankcji karnych za znęcanie się i porzucanie czworonogów. W kraju mamy też bardzo wiele stowarzyszeń i fundacji, które za najważniejszy cel stawiają sobie dbanie o los zwierząt.

Zwierzęta nigdy nie są niczyje

Wszyscy możemy pomóc ograniczyć bezdomność wśród zwierząt. Po pierwsze planując zakup psa czy kota warto najpierw rozważyć, czy nie lepiej zwierzaka po prostu zaadoptować ze schroniska. Ma to również walor edukacyjny w kontekście dzieci.

Warto też zawsze sterylizować pupila oraz promować sterylizację wśród rodziny i znajomych! Im mniej psów i kotów rodzi się na ulicy, tym mniej bezdomnych zwierzaków po nich się tuła lub zapełnia i tak przepełnione schroniska.

One mogą liczyć tylko na nas

W miarę swoich finansowych i czasowych możliwości należy dokarmiać bezdomne zwierzęta. Jeśli nie dysponujemy z powodu obowiązków rodzinnych czy zawodowych czasem, a mimo to chcemy w jakikolwiek sposób wesprzeć działalność schronisk czy fundacji, możemy po prostu przelać kilka groszy na ich konta.

Pamiętajmy, że nie tylko ludzie potrzebują ciepła domowego ogniska. Zwierzęta przywiązują się do miejsc, odczuwają tak samo jak my głód i zimno. Dziś, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych, pomyślmy właśnie o ich losie. Zanieśmy karmę do schroniska, przygarnijmy psiaka z ulicy. Nagrodą jest coś, czego nie da się kupić. To bezgraniczna miłość i wdzięczność.

Źródło: ekokalendarz.pl

Zobacz także:

bill withers nie żyje

Zmarł znany muzyk. Bez niego mogło nie być sukcesu Budki Suflera

Tomasz Smokowski

Tomasz Smokowski pochwalił się żoną. Jest z niej bardzo dumny