w

Zmarł znany muzyk. Bez niego mogło nie być sukcesu Budki Suflera

Artysta, który mocno wpłynął także na polską scenę muzyczną, miał 81 lat. Smutną informację potwierdziła w oświadczeniu jego rodzina.

bill withers nie żyje

Bill Withers, legendarny amerykański piosenkarz, zmarł w wieku 81 lat w Los Angeles. Powodem były problemy sercowe. Informację potwierdziła jego rodzina. 

Kim był Bill Withers?

Withers to trzykrotny zdobywca nagrody Grammy, który wycofał się z tworzenia muzyki w połowie lat 80.

Zanim rozpoczął karierę muzyczną pracował jako mechanik lotniczy, a następnie w fabryce części lotniczych. Na szczęście dość szybko kupił w lombardzie gitarę i dał się poznać od zupełnie innej strony.

W Polsce znany jest głównie z hitu „Ain’t No Sunshine”. Także dlatego, że to piosenka, którą w polskiej wersji zaprezentowała Budka Suflera. „Sen o dolinie” stał się jednym z największych przebojów polskiego zespołu w całej jego historii.

 

Na świecie równie popularna była inna jego piosenka – „Lean on Me”. Była ona grana zarówno podczas inauguracji rządów prezydenta Billa Clintona, jak i Baracka Obamy.

„Najtrudniejszą rzeczą w pisaniu piosenek jest bycie prostym, a jednocześnie głębokim. I Bill wydawał się rozumieć, wewnętrznie i instynktownie, jak to zrobić”, powiedział o nim kilka lat temu Sting.

Chociaż jego piosenki często dotyczyły związków, Withers pisał także komentarze społeczne, w tym „Better Off Dead” o samobójstwie alkoholika oraz „I Can’t Write Left-Handed” o rannym weteranie wojny w Wietnamie.

Został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2015 roku przez Stevie Wondera.

Zostawił żonę i dwójkę dzieci

Withers zostawił żonę Marcię Johnson i ich dwójkę dzieci, Todda i Kori.

„Jesteśmy zdruzgotani utratą naszego ukochanego, oddanego męża i ojca. Samotny człowiek z sercem zmuszonym do łączenia się ze światem, swoją poezją i muzyką, szczerze rozmawiał z ludźmi i łączył ich ze sobą” – napisano w oświadczeniu rodziny.

Poza rodziną, muzyka opłakuje oczywiście także cały muzyczny świat. I tak np. John Legend wyznał, że „życie nie będzie już takie same bez niego”, a Lenny Kravitz przyznał, że jego dusza zawsze będzie pełna muzyki Withersa.

 

źródło: abc.net.au

Zobacz także:

prezydent torunia michał zaleski łzy onet rano płakał

Prezydent Torunia Michał Zaleski zalał się łzami w trakcie programu. ZOBACZ NAGRANIE

światowy dzień zwierząt bezdomnych

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. 4 kwietnia to smutne święto