w ,

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa? Zmiany w wypłatach świadczenia

Tarcza antykryzysowa już działa. Jeśli z powodu epidemii koronawirusa rodzice będą chcieli skorzystać z zasiłku opiekuńczego, lepiej, aby zapoznali zapoznać się z ostatnimi zmianami.

tarcza antykryzysowa zasiłek opiekuńczy zmiany wypłata świadczenia do kiedy

Zasiłek opiekuńczy do zmiany! Tarcza antykryzysowa już działa. Jeśli z powodu epidemii koronawirusa rodzice będą chcieli skorzystać z zasiłku opiekuńczego, lepiej, aby zapoznali zapoznać się z ostatnimi zmianami.

Żłobki, przedszkola i szkoły – co się zmienia? Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja

Rząd wdrożył już drugi etap odmrażania gospodarki mimo rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa. Plan przewiduje otwarcie na specjalnych zasadach żłobków oraz przedszkoli, nie dotyczy to jednak szkół. Te pozostaną zamknięte, a uczniowie posiedzą w domach nawet do 24 maja.

POLECAMY:
PILNE: Ważny komunikat ZUS! Dotyczy wszystkich obywateli

Jeśli mowa o przedszkolach i żłobkach, nie jest powiedziane, że wszystkie zostaną nagle otwarte. Decyzję o tym podejmować będą samorządy, którym placówki te bezpośrednio podlegają. Wiadomo już jednak teraz, że te placówki nie zostaną otwarte w stolicy, co zapowiedział stanowczo prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Zasiłek opiekuńczy – dla kogo i jak uzyskać?

Tarcza antykryzysowa w wersji 3.0 zakłada zmiany w wypłatach dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rząd postanowił podczas ostatniej aktualizacji zapisów ustawy wydłużyć okres wypłaty tego świadczenia do 24 maja i ani dnia dłużej.

Dodatkowy okres zasiłku przysługuje jednak tylko osobom ubezpieczonym w związku z brakiem możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez inne osoby. Chodzi konkretnie o nianie czy dziennych opiekunów.

POLECAMY:
Świadczenie opiekuńcze w czasie epidemii. Czy należą Ci się pieniądze z ZUS? Do kiedy zasiłek opiekuńczy?

Świadczenie mogą otrzymać również ci rodzice, którzy zdecydowali się na opiekę osobistą nad dzieckiem. Chodzi również o tych rodziców, którzy mimo otwarcia przedszkoli i żłobków 6 maja nie zdecydują się wysłać pociechy na zajęcia.

Do kiedy będzie wypłacane świadczenie?

Jak wynika z oficjalnego komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy spełnić dwa główne warunki. Świadczenie przysługuje bowiem rodzicom albo opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia (do dnia poprzedzającego ósme urodziny). Drugi przypadek obejmuje opiekunów objętych ubezpieczeniem chorobowym.

POLECAMY:
ZUS: pół miliona wniosków o nowe 500 plus. Nie każdy dostanie

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, będzie konieczne złożenie odpowiedniego oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli najczęściej do pracodawcy albo zleceniodawcy. Wzór specjalnego dokumentu dostępny jest już teraz na internetowej witrynie ZUS.

Według wyliczeń udostępnionych przez rząd, przedłużenie z 4 do 24 maja wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego powinno kosztować nasz budżet nie więcej niż 2,84 mld złotych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Komu będzie przysługiwał i do kiedy będzie obowiązywał? Jaka jest kwota świadczenia?

Termin, do którego można było pobierać zasiłek opiekuńczy, minął 24 maja 2020 r. Do kiedy będzie obowiązywał zasiłek opiekuńczy według nowych przepisów? Jak zapewnili pracownicy z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w informacji zamieszczonej na stronie internetowej z dnia 21 maja br:

Rodzice mogą być spokojni – dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Co ważne, przysługuje on również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia np. żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem (…) Wciąż będzie przysługiwał on rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem (…) Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Jeśli pracownik chce ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, powinien złożyć u pracodawcy (lub zleceniodawcy) specjalne oświadczenie o sprawowaniu opieki nad swoim dzieckiem. To będzie traktowane tak samo jak złożenie wniosku o to świadczenie.

Źródło: ZUS, Money.pl

Zobacz także:

marcin tyszka magda gessler kuchenne rewolcje tvn

Marcin Tyszka: „Magda Gessler w głębi serca wciąż jest małą dziewczynką”

500 plus na psa i kota

Schroniska dla zwierząt oblężone? Niespodziewany efekt epidemii