w ,

Rekompensaty za prąd nie będzie? PiS wycofuje się z obietnic

Rekompensaty za prąd może nie być, bo rząd nie ma pieniędzy. PiS planuje wycofać się z obietnicy wypłacania rodzinom pieniędzy, które obiecał zwrócić z powodu podwyżek cen energii elektrycznej.

rekompensaty za prad jacek sasin gospodarka podwyżki cen prądu
Fot. YouTube / RMF FM

Rekompensaty za prąd może nie być, bo rząd nie ma pieniędzy. PiS planuje wycofać się z obietnicy wypłacania rodzinom pieniędzy, które obiecał zwrócić z powodu podwyżek cen energii elektrycznej.

Rekompensaty za prąd nie będzie? Rząd wycofuje się z obietnic

Styczeń tego roku przywitał nas większymi cenami rachunków za energię elektryczną. Ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosły średnio nawet o 12 proc. Dlatego też rząd obiecał, że z początkiem 2021 r. odda rodzinom pieniądze, które te wydadzą na podwyższone opłaty.

Niestety zapowiedzi te prawdopodobnie trzeba będzie włożyć między bajki. W rozmowie ze stacją radiową RMF FM wicepremier Jacek Sasin przyznał, że epidemia koronawirusa spowodowała, że plany te trzeba będzie zrewidować.

Zapowiedź była. Projekt ustawy też. W międzyczasie pojawiła się epidemia, która weryfikuje wiele naszych zamierzeń – powiedział Jacek Sasin.

Ostateczna decyzja w wakacje. Co z podwyżkami cen prądu?

Najpóźniej w lipcu rząd musi zacząć prace nad przyszłorocznym budżetem. Mówi się też, że jesienią pojawi się druga fala epidemii koronawirusa. Obiecywane rekompensaty za podwyżki cen prądu mogą wynieść 2,5 mld zł. Obecnie Jacek Sasin zastanawia się, czy w ogóle nie anulować tych pomysłów.

Musimy wyważyć dwie rzeczy. Z jednej strony te ogromne potrzeby budżetu państwa na wsparcie kredytobiorców i zapobieżenie kryzysowi. Z drugiej strony mamy sytuację gospodarstw domowych – przekonuje wicepremier.

Ostatecznie rozważane są dwa rozwiązania. Albo całkowite wycofanie się z rekompensat, albo ich znaczące obniżenie do poziomu wręcz symbolicznego. Z pomysłów miały głównie skorzystać osoby najmniej zarabiające, które mieszczą się w pierwszej stawce podatkowej (nie zarabiają rocznie więcej niż 85 tys. zł).

W tej chwili projekt ustawy dotyczący rekompensaty za prąd znajduje się na etapie konsultacji publicznych. Intencja tego pomysłu była taka, by do gospodarstw domowych wróciło 100 proc. nadpłaty w stosunku do zeszłego roku wynikającej z podwyższonych opłat. Wygląda na to, że nic z tego nie będzie.

Źródło: RMF24, strefabiznesu.pl

dominik tarczyński jarosław kaczyński wybory prezydenckie

Dominik Tarczyński: „Jarosław Kaczyński jest arcymistrzem polityki”

Brutalny napad na sklep w Uścikowie. ZOBACZ NAGRANIE