w

Dzień Praw Zwierząt obchodzimy 22 maja. Pokażcie swoje zwierzaki!

Dzień Praw Zwierząt obchodzony jest każdego roku właśnie dziś, czyli 22 maja. Czy jednak są prawa zwierząt, o których w ostatnich latach mówi się coraz więcej?

światowy dzień praw zwierząt

Dzień Praw Zwierząt obchodzony jest każdego roku właśnie dziś, czyli 22 maja. Czy jednak są prawa zwierząt, o których w ostatnich latach mówi się coraz więcej?

Dzień Praw Zwierząt, bo „zwierzęta też ludzie”

Prawa zwierząt opierają się na twierdzeniu, że zwierzęta są istotami, które czują i potrafią ocenić wartość swego życia W związku z tym coraz głośniej jest o tym, że również tym istotom, towarzyszom naszych rodzin, należą się prawa.

POLECAMY:
„Bezdomne zwierzęta trzeba utylizować!”. Skandaliczne słowa radnego

Jako istoty żywe i zdolne odczuwać zarówno radość, jak i cierpienie, zwierzęta powinny być traktowane tak, aby tego cierpienia nie odczuwały. Po prostu tak, jak ludzie. Warto o tym pamiętać nie tylko dziś, kiedy obchodzimy Dzień Praw Zwierząt, ale też we wszystkie inne dni.

Poszanowanie i opieka

Zgodnie z treścią ustawy (konkretnie artykuł 11.), „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

Ustawa o Ochronie Zwierząt była pierwszym takim aktem prawnym w Polsce, który regulował postępowanie człowieka ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, wykorzystywanymi do celów rozrywkowych, do badań laboratoryjnych, utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych oraz wolno żyjącymi.

POLECAMY:
Schroniska dla zwierząt oblężone? Niespodziewany efekt epidemii

Przyjęcie ustawy poprzedziła największa w Polsce kampania na rzecz praw zwierząt. Pod rezolucją w sprawie przyjęcia aktu (w 1997 r.) Klub Gaja zebrał 600 tys. podpisów.

Zwierzę nie jest rzeczą

Już od prawie 20. lat hasło „Zwierzę nie jest rzeczą” towarzyszy akcjom i działaniom związanym z ochroną zwierząt, prowadzonym nie tylko przez Klub Gaja.

Wokół tematyki zwierząt i ich ochrony ciągle coś się dzieje – nad prawami zwierząt trzeba czuwać i ciągle je ulepszać by zwierzęta były chronione w jak największym stopniu – mówi Katarzyna Chałas z Klubu Gaja, koordynatorka akcji.

Z okazji święta na naszym facebookowym profilu poprosiliśmy internautów o to, by pochwalili się fotkami swoich pupili.

Źródło: gs24.pl, laboratoria.net,

Zobacz także:

upadłość renault

OGROMNA marka upadnie przez koronawirusa? Jest potwierdzenie rządu

wesela w czasie koronawirusa

Ważne. Są nowe informacje w sprawie organizacji wesel