w

Groszowe emerytury pobiera 330 tys. seniorów. Liczba ta wciąż rośnie

Groszowe emerytury to prawdziwa zmora seniorów. Niestety liczba osób bez prawa do minimalnej emerytury z roku na rok rośnie.

groszowe emerytury zus niskie świadczenia waloryzacja

Groszowe emerytury to prawdziwa zmora seniorów. Niestety liczba osób bez prawa do minimalnej emerytury z roku na rok rośnie. Obecnie liczba takich seniorów przekracza 330 tys. Ich liczba niebawem się podwoi.

Groszowe emerytury – seniorzy bez szans na normalne życie

Dramatycznie rośnie liczba osób starszych, które nie mają prawa do otrzymywania świadczenia emerytalnego na minimalnym ustawowym poziomie – pisze „Gazeta Wyborcza„. Liczba tzw. groszowych emerytów wynosiła dekadę temu niespełna 24 tys., co najlepiej pokazuje skalę biedy, jaka uderza w seniorów. W 2013 groszowych emerytów było już 91 tys., w ubiegłym 280 tys., a obecnie to nawet 333,4 tys. osób.

POLECAMY:
500 plus i trzynasta emerytura do likwidacji? Trzeba ratować gospodarkę

Obecnie już 5,6 proc. emerytów w ZUS – zarówno z nowego, jak i starego systemu – otrzymuje świadczenie poniżej minimum – stwierdza w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Bieda emerytury? Problem narasta

Niski poziom świadczeń emerytalnych to problem, który narasta i chyba nic nie jest w stanie tego zatrzymać. Zgodnie z najnowszymi prognozami Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, już w 2030 r. liczba Polaków bez prawa do minimalnej emerytury przekroczy 641 tys. Trzeba więc bić na alarm!

POLECAMY:
13. i 14. emerytura do likwidacji? Polski rząd może nie mieć pieniędzy

Obecnie w Polsce najniższe świadczenie emerytalne wynosi kilkanaście groszy. W systemie ZUS widać też emerytury, które wynoszą zaledwie kilka złotych, bo niektórzy pracowali krótko. Zależy to tylko i wyłącznie od liczby odłożonych składek przez całe życie zawodowe.

Statystyki pokazują, że zaledwie w ciągu dziewięciu lat liczba osób bez prawa do emerytury na minimalnym poziomie zwiększyła się blisko 14-krotnie. Skrajnej biedy doświadcza zatem ponad 5 proc. emerytów. Założenia nowego systemu emerytalnego są bezlitosne dla seniorów.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Money.pl

tusk duda starcie na twitterze cykor

Duda kontra Tusk. Ostre starcie polityków na słowa: „Cykor”

trzaskowski duda nowy sondaż ibris estymator kantar

Trzaskowski coraz bliżej Dudy. Nowy sondaż rozwiewa wątpliwości