w ,

Pośrednik nieruchomości. Czym się zajmuje?

Zastanawiasz się nad współpracą z pośrednikiem nieruchomości lub chciałbyś w przyszłości wykonywać taki zawód? Sprawdź, czym zajmuje się pośrednik nieruchomości!

pośrednik nieruchomości kim jest czym się zajmuje kredyt hipoteczny wynajem mieszkania hipoteka

Zastanawiasz się nad współpracą z pośrednikiem nieruchomości lub chciałbyś w przyszłości wykonywać taki zawód? Sprawdź, czym zajmuje się pośrednik nieruchomości!

Coraz więcej osób interesuje się tym zawodem, ale niewielu wyróżnia się cechami, które pozwalają im osiągnąć prawdziwy sukces na tym polu. Praca pośrednika nieruchomości ma wiele zalet, ale bywa wymagająca. Jest idealna dla ludzi, których nudzi ośmiogodzinne siedzenie przed biurkiem, lubią pracę w terenie, kontakt z ludźmi i poszerzanie swojej wiedzy. Co właściwie robi pośrednik nieruchomości na co dzień?

Kim jest pośrednik nieruchomości i w czym może pomóc?

Pośrednik nieruchomości to osoba, która pomaga w kupnie, sprzedaży i najmie nieruchomości obu stronom (sprzedającemu i kupującemu). Jego zadaniem jest znalezienie kupca na nieruchomość lub zaproponowanie idealnego mieszkania lub domu osobie zainteresowanej. Jego wynagrodzenie stanowi ustalona prowizja od sprzedaży, regulowana przez jedną ze stron transakcji.

POLECAMY:
Mieszkanie Plus okazało się klapą. Co teraz czeka rodziny?

Pośrednik może specjalizować się w ofertach najmu, sprzedaży gruntów, a nawet w ofercie zagranicznej, poszukując np. atrakcyjnych nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż dla swoich klientów na stronie worldresidence.eu.

Wiele osób uważa, że skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości to zbędny wydatek, tymczasem specjalista może okazać się pomocny, a jego doświadczenie i znajomość rynku często pozwalają uniknąć błędów i zaoszczędzić wiele czasu. Rola pośrednika wykracza daleko poza umieszczenie baneru informującego o sprzedaży lub internetowych ogłoszeń. W czym może pomóc pośrednik nieruchomości?

 • kontakt z notariuszem, spółdzielnią, komornikiem
 • wycena nieruchomości
 • prognozowanie zmian cen nieruchomości
 • sprawdzenie prawnego statusu nieruchomości
 • pomoc w negocjacjach
 • porównanie ofert, analiza rynku
 • sporządzenie umów
 • prezentowanie klientom mieszkania lub domu przeznaczonego na sprzedaż
 • doradztwo dotyczące sprzedaży (np. jak podnieść atrakcyjność nieruchomości) lub kupna (wskazanie wad i zalet poszczególnych opcji)
 • przeprowadzenie przez cały proces sprzedaży
 • organizacja sesji zdjęciowej nieruchomości

Jakie cechy powinien mieć pośrednik nieruchomości?

Bez względu na to, czy pośrednik specjalizuje się w wynajmie mieszkań w Warszawie, czy też jest znawcą od nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż, powinien wyróżniać się zaangażowaniem i ambicją, bez których jego praca może być bezowocna. Od 2014 r. nie obowiązuje licencja na wykonywanie zawodu, co sprawia, że początkujący pośrednicy muszą poradzić sobie z dużą konkurencją i zaproponować swojemu klientowi kompleksowe rozwiązania.

Co jeszcze przyda się pośrednikowi? Na wagę złota będzie doskonała organizacja, nieszablonowe myślenie, łatwość kontaktu z ludźmi i umiejętności negocjacyjne, a także umiejętność samodzielnej pracy i odporność na stres.

Ważne są również prawo jazdy i własny samochód, który umożliwi szybkie dotarcie do klientów oraz nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż. Choć wydaje się, że to dużo jak na początek, wiele z tych cech można wypracować dzięki dyscyplinie i samozaparciu.

POLECAMY:
Kredyt mieszkaniowy luksusem? Koronawirus zmienił zasady gry

Kierunkowe wykształcenie wyższe nie jest potrzebne. Ułatwia rozpoczęcie pracy i stanowi dużą dawkę wiedzy, która pozwoli na lepsze doradztwo i szybszy rozwój w branży. Osoba, która chce zostać pośrednikiem nieruchomości, powinna być niekarana i musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Praca pośrednika jest nieszablonowa i doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które lubią wyzwania, poszukiwanie rozwiązań i kontakt z ludźmi. To wymagający zawód, ale dający wiele satysfakcji i pozwalający na nieustanny rozwój. Dlatego nic dziwnego, że tak wiele młodych osób marzy o pracy przy sprzedaży nieruchomości!

przetowry domowe zalety korzyści rano zebrano ranozebrano owoce warzywa zdrowie

Domowe przetwory i ich zalety. Dlaczego warto je przygotowywać?

łukasz szumowski druga fala koronawirusa w polsce wesela ogniska

Łukasz Szumowski nie ma już nadziei. „Czekamy na najgorsze”