w ,

Polski przedsiębiorca na emeryturze? Większość klepie biedę

Polski przedsiębiorca na emeryturze nie może liczyć na więcej, niż zwykły emeryt. Nawet będąc szefem firmy czeka nas na starość biedne życie.

przedsiebiorca emeryt składki zus emerytura świadczenie postojowe tarcza

Polski przedsiębiorca na emeryturze klepie biedę. Z danych ZUS wynika, że średnia emerytura w Polsce oscyluje wokół kwoty 2413,64 zł brutto (po marcowej waloryzacji). Nawet będąc szefem firmy czeka nas na starość biedne życie.

Polski przedsiębiorca na emeryturze? Najczęściej biedak

Od lat mówi się o niskich świadczeniach emerytalnych, które nie pozwalają seniorom na zaspokajanie podstawowych potrzeb. Emeryci są jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych, a z najnowszych danych KRD wynika, że liczba upadłości konsumenckich ogłaszanych wśród osób 60+ jest z roku na rok coraz wyższa.

Tymczasem wciąż mowa o osobach indywidualnych, które pracowały (przynajmniej przez część życia) na etacie i odprowadzały składki ZUS za pośrednictwem swoich pracodawców. Co z przedsiębiorcami?

Nie tak dawno media obiegła wypowiedź Zbigniewa Grycana, producenta lodów, który ze szczerością przyznał, że wciąż musi pracować, bo ma za małą emeryturę. Dodał, że jego świadczenia emerytalne to ok. 3000 zł i choć czytelnicy zauważyli, że wcale nie są tak niskie jak mogłoby się wydawać, każdy ma inny punkt postrzegania.

Na jakie świadczenie może liczyć przedsiębiorca emeryt?

W Polsce działa ok. 2 mln małych firm. Większość z nich to osoby samozatrudnione, które odprowadzają składkę ok. 1300 zł miesięcznie. To osoby, które już mają lub będą mieć najniższe świadczenia emerytalne ze wszystkich grup zawodowych. Przeciętna emerytura przedsiębiorcy to ok. 1820 zł brutto, czyli o ponad 1000 zł mniej niż w przypadku osoby indywidualnej. Niektóre źródła mówią wręcz o kwocie 1100 zł miesięcznie po 45 latach pracy.

Różnica wynika przede wszystkim z wysokości składek. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, składki ZUS za pracownika odprowadza jego pracodawca. Ich wysokość zależy od wielkości pensji pobieranej przez osobę zatrudnioną i stanowi ok. 30 proc. tej kwoty.

Oczywiście należy pamiętać, że składka odprowadzana do ZUS nie jest „przeznaczana” w całości tylko i wyłącznie na przyszłą emeryturę. Duża część idzie przecież na ubezpieczenie rentowe, chorobowe, czy wypadkowe, a składka emerytalna to jedynie ok. 45 proc. sumy składek do ZUS.

Emeryt przedsiębiorca. Liczba przepracowanych lat nie pomoże

Najwyższe emerytury w Polsce pobierają te osoby, które – po pierwsze: odprowadzały wysokie składki (co jest możliwe, ale raczej się nie zdarza wśród przedsiębiorców), po drugie: bardzo długo pracowały, czyli wcześnie zaczęły działać zawodowo, a na emeryturę przeszły nawet 10 lat później od osiągnięcia wieku emerytalnego.

Z analiz ekspertów wynika, że każdy rok dłuższej aktywności zawodowej może przynieść wzrost przyszłego świadczenia nawet o około 8-10 proc. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzamy, to proste. Liczba przepracowanych lat działa na naszą korzyść zarówno w przypadku osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

POLECAMY:
13. i 14. emerytura do likwidacji? Polski rząd może nie mieć pieniędzy

Coraz głośniej mówi się o tym, że im więcej przyszły emeryt odłoży we własnym zakresie, tym lepszą i spokojniejszą będzie miał emeryturę. Co prawda reforma emerytalna związana z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych, ominęła w pewnym sensie przedsiębiorców, lecz wciąż mogą oni odkładać chociażby za pomocą IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego).

Co z emerytami, którzy już nie odłożą?

W niezłej sytuacji są ci przedsiębiorcy, którzy są aktywni zawodowo i mają czas na podjęcie decyzji dotyczącej przyszłej emerytury. Te osoby mogą zacząć oszczędzać w każdej chwili lub podjąć jakiekolwiek kroki, by zmienić swoją emerytalną przyszłość. Co mogą zrobić „byli” przedsiębiorcy, którzy już teraz są na emeryturze?

Dobrą alternatywą jest też renta dożywotnia. Pieniądze z posiadanej nieruchomości powinny być jednym z puzzli takiej emerytury, jednym ze źródeł finansowania, wpływającym na wysokość domowego budżetu.

POLECAMY:
Koronawirus przyniesie nam biedę? „Nie będzie nas stać na nic...”

Warto podkreślić, że ponad 80 proc. emerytów ma na własność nieruchomość. Czasem mieszkanie lub dom stanowi jedyną rzecz, które emeryt może spieniężyć, a renta dożywotnia pozwala mu to zrobić. I to w sposób, który zapewnia zamieszkiwanie we własnej nieruchomości do końca życia . Hipoteka odwrócona działa z powodzeniem w wielu krajach europejskich m.in. Wielkiej Brytanii, Włoszech, czy Szwecji. Bardzo popularna jest również w Stanach Zjednoczonych.

W Wielkiej Brytanii w 2019 roku zawarto ponad 45 tys. umów hipoteki odwróconej, co jest rekordem w historii brytyjskiego rynku, ale co najważniejsze – usługa ta stanowi jeden z obszarów długofalowej polityki senioralnej państwa. W Polsce przyjdzie na to jeszcze trochę zaczekać, choć liczba podpisywanych umów sukcesywnie rośnie.

budżet 2021 500 plus 13. emerytura 14. emerytura trzynastka czternastka zus 500 plus

Budżet 2021. Premier powiedział, co dalej z 500 plus i 13. emeryturą

iwona węgrowska wiek dzieci instagram mąż ciąża

Iwona Węgrowska przeżyła piekło! „Nie życzę tego żadnej kobiecie”