Rezerwiści będą masowo wzywani do wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło plan drastycznego zwiększenia liczbę rezerwistów wzywanych na obowiązkowe ćwiczenia. Może wezwać ich nawet do 200 tysięcy – czytamy w dzienniku „Rzeczpospolita”.
Rezerwiści 2020 i 2021. Będą obowiązkowe ćwiczenia
Zgodnie z wypowiedzią rzeczniczki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, ostateczna liczba osób skierowanych na obowiązkowe szkolenia zależna będzie od rozwoju epidemii koronawirusa. W 2021 roku armia planuje powołać na ćwiczenia wojskowe nawet do ok. 200 tys. żołnierzy rezerwy.
Kto w pierwszej kolejności dostanie wezwanie na poligon? Najpierw będą to wszyscy rezerwiści powołani wcześniej na kursy oficerskie i podoficerskie. Potem studenci – ochotnicy w ramach programu Legia Akademicka. Do tego należy doliczyć 12 tys. ochotników, którzy będą chętni do odbycia służby.
Wszystkie założenia spisano już w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów. Dziennik „Rzeczpospolita” informuje również, że ostateczna liczba przeszkolonych będzie znana dopiero za rok. Nie jest wykluczone, że będzie większa.
Wielkie ćwiczenia rezerwy potrwają od 5 do 14 dni
Dowódcy jednostek wojskowych wzywają rezerwistów na okres od pięciu do 14 dni kalendarzowych. W tym czasie osoby te przekwalifikuje się do innych specjalności wojskowych w zależności od potrzeb jednostek.
Pobór do wojska będzie się odbywał na podobnych zasadach. Na ćwiczenia wzywani będą nie tylko żołnierze rezerwy, ale też ci, którzy zostali przeniesieni do rezerwy bez odbycia przeszkolenia wojskowego. Armia chce mieć spore grono osób na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej lub – skrajnie – konfliktu zbrojnego.
W trosce o zdrowie żołnierzy rezerwy oraz żołnierzy służących w jednostkach wojskowych, a także ich rodzin, szef #SGWP ograniczył obowiązkowe ćwiczenia #Rezerwa. Dziękujemy wszystkim żołnierzom rezerwy za aktywną postawę i dotychczasowe zaangażowanie w 2020 roku. pic.twitter.com/ZPKJ9ZUWfz
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) October 14, 2020
Pobór do wojska i koronawirus. Jakie roczniki i wymagania?
Warto zwrócić uwagę na to, że z każdym rokiem wzrasta wiek osób wzywanych na poligon. Przyczyną jest wstrzymanie szkoleń ochotników i rezerwistów 11 lat temu. Finalnie spowodowało to spory ubytek kadr. W latach 2009-2012 nie wezwano nawet jednego rezerwisty. Dlatego też osoby trafiające na szkolenie to obecnie osoby w wieku nawet 50 lat.
W tym roku Sztab Generalny Wojska Polskiego ograniczył zakres obowiązkowych ćwiczeń rezerwistów. Powodem jest zataczająca coraz szersze kręgi epidemia COVID19.
Powołaniu do odbycia ćwiczeń wojskowych podlegają następujący żołnierze rezerwy:
- mężczyźni – do końca roku kalendarzowego, w którym kończą: oficerowie i podoficerowie– sześćdziesiąt lat życia, szeregowi – pięćdziesiąt lat życia,
- kobiety, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej – do końca roku kalendarzowego, w którym kończą: oficerowie – pięćdziesiąt lat życia, podoficerowie i szeregowi – czterdzieści lat życia.
Źródło: Rzeczpospolita, Defence24