w

OMGOMG PŁACZĘPŁACZĘ HAHAHA!HAHAHA! KOCHAM TO!KOCHAM TO!

13. i 14. emerytura do likwidacji? Polski rząd może nie mieć pieniędzy

14. emerytura do likwidacji? Ekspert ZUS nie ma wątpliwości. Polski rząd może nawet nie mieć pieniędzy na 13. emeryturę. Wszystko przez koronawirusa.

14. emerytura

Opracowane w ubiegłym roku budżetowe założenia i plany rządu zostały zrewidowane i jeszcze będą się zmieniać z powodu pandemii. Nie ma już mowy o zrównoważonym budżecie.

13. emerytura uzależniona od wielkości dochodu, 14. emerytura do likwidacji?

Dodatkowo wzrost świadczeń społecznych i spadek napływu składek, przewidywany wzrost bezrobocia oraz niezależny już od koronawirusa negatywny trend demograficzny spowodują, że wypłata dodatkowych emerytur w przyszłym roku może być niewykonalna.

burbonik google news

Od dawna podkreślam, że 13. emerytura powinna być świadczeniem uzależnionym od wielkości uzyskiwanego dochodu. Nie widzę potrzeby, dla której emeryt, który pobiera świadczenie 2 tys. zł brutto, miał taką samą 13. emeryturę jak ten, który pobiera 8 czy 9 tys. zł brutto. Wbrew pozorom takich świadczeń jest sporo – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr Wojciech Nagel, ekspert BCC ds. ubezpieczeń społecznych, członek rady nadzorczej ZUS.

POLECAMY:
500 plus i trzynasta emerytura do likwidacji? Trzeba ratować gospodarkę

W przypadku 14. emerytury będzie rzeczą niezwykle trudną, aby rząd dotrzymał jej wypłaty w przyszłym roku. Wszystko z uwagi na to, że bardzo pogłębi się deficyt budżetowy i nie będzie takich możliwości finansowania długu, jakie były dotąd. Narodowy Bank Polski skupuje obligacje dlatego, że obecnie rynek długu praktycznie zamarł.

13. i 14. emerytura to ogromne pieniądze

Na 13. emerytury, które trafiły do emerytów w kwietniu br., rząd przeznaczył 12 mld zł. Świadczenie było równe emeryturze minimalnej w wysokości 1200 zł. Na listopad 2021 roku zaplanowano natomiast „czternastki”, które miałyby kosztować budżet 11 mld zł. Tymczasem składki wpływające do FUS są niższe od zakładanych przy konstruowaniu budżetu na 2020 rok.

POLECAMY:
Maryla Rodowicz ujawnia wysokość emerytury. Kwota, która zwala z nóg

Według prognoz FUS opublikowanych w maju 2019 roku w zależności od wariantu deficyt miałby wynieść od 39,4 do 54,2 mld zł. Przychody ze składek zakładano na poziomie prawie 209,5 mld zł, a dotację z budżetu – przeszło 33,5 mld zł. W ostatnich latach sytuacja finansowa budżetu FUS się wprawdzie poprawiała. Wynikało to jednak ze zdarzeń jednorazowych, a nie poprawy funkcjonowania mechanizmów.

System jest pod presją

System emerytalno-rentowy jest od wielu lat pod presją, co przede wszystkim ma związek z tzw. złą demografią. Coraz więcej ludzi wychodzi z rynku pracy, a coraz mniej ludzi pracuje – mówi dr Wojciech Nagel.

Poza tym elastyczne formy umów powodują, że napływa mniej składek. Mamy w tej chwili bardzo dużo potrzeb świadczeniowych. To zwolnienia z płacenia FUS-u przez trzy miesiące czy dodatkowe świadczenia dla opiekunów osób małoletnich. Ta presja będzie narastać i rząd pewnie będzie musiał sięgnąć po nadzwyczajne mechanizmy. Wszystko po to, żeby tę lukę pomiędzy przychodami a wydatkami zasypać. Pamiętajmy również o tym, że kolejne roczniki będą przechodziły na emerytury i trzeba będzie im po prostu zapewnić świadczenia.

rezerwiści ćwiczenia rezerwy 2020 2021 wezwania do wojska obowiązkowe ćwiczenia koronwirus terminy WKU jakie roczniki

Rezerwiści w liczbie 200 tys. wzywani na obowiązkowe ćwiczenia! Kto w pierwszej kolejności?

dariusz gnatowski boczek z kiepskich nie żyje zmarł arnold boczek

Dariusz Gnatowski nie żyje. Arnold Boczek z „Kiepskich” był reanimowany