w ,

Beton architektoniczny. Komu doradzisz betonowy wystrój?

Beton w nowej wersji przeżywa obecnie renesans i to zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach.

beton architektoniczny festfloor

Beton w nowej wersji przeżywa obecnie renesans i to zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach. Niewątpliwie są ku temu uzasadnione powody, ponieważ betonowe ściany czy elementy wyposażenia uderzają ponadczasową urodą i gwarantują trwałość.

Jednakże zdarza się traktowanie betonu architektonicznego jako jedynie dekoracyjnego, tożsamego wyłącznie z zakupem gotowych płyt okładzinowych do montażu na ścianach. Tymczasem beton architektoniczny sprawdza się również jako narzędzie funkcjonalne, co potwierdza oferta firmy Festfloor, dzięki której można m.in. produkować efektowne betonowe donice.

Beton architektoniczny – kluczowe informacje

Już od czasów rzymskich beton jest uznawany za trwały i tani materiał budowlany, a współcześnie łatwo również dostępny. Przez lata jednak uznawany był jedynie za materiał konstrukcyjny, skrzętnie ukrywany pod elewacjami z różnorakich płytek, uznawany za szary i pozbawiony jakichkolwiek walorów estetycznych.

Obecnie zaś często zdarza się na odwrót, czyli traktowany jest wyłącznie jako materiał dekoracyjny, a oba te określenia nie oddają w pełni jego funkcjonalności, jeżeli są na jednej funkcji zamknięte.

Beton architektoniczny to nie tylko panele albo tynk strukturalny. W rozumieniu pojęcia użyteczności betonu chodzi bowiem o to, aby nawet konstrukcyjne elementy żelbetowe przygotowywać w taki sposób, by te mogły pełnić jednocześnie obie funkcje – konstrukcyjną i dekoracyjną.

Beton we wnętrzu i poza nim

Minimalizm jest obecnie topowym wyborem w aranżacji wnętrz i nie zanosi się, aby trend szybko przeminął. Powodem jest łatwość, z jaką prostota i elegancja łączą się z najróżniejszymi z sezonowymi trendami. Oczywiście nie ma tu mowy o przypadkowości, ale jest związane ze starannym doborem wysokiej jakości wykończeń, w połączeniu z solidnym planowaniem i wykonawstwem.

Zrealizowane elementy wykończenia elewacji, czy wyposażenia wnętrza w wypadku betonu architektonicznego są obliczone na funkcjonowanie przez wiele lat i najlepiej pomyśleć o wyborze tego materiału już na etapie projektu. To oczywiście nie wyklucza aranżacji betonem wnętrz starszych, ale pierwszy sposób znacznie ułatwia pracę i stworzenie niepowtarzalnych wnętrz lub dekoracyjnych elementów i konstrukcji na zewnątrz.

Ściany, stropy, kolumny, belki, czy mury oporowe nie muszą po ich wykonaniu być wstydliwie przykrywane dekoracyjnymi warstwami, a przeciwnie, mogą same z siebie stanowić monumentalną, elegancka i prostą dekorację. W wypadku betonu architektonicznego nie jesteśmy przy tym skazani na wybór jeden, ale dwa, całkowicie od siebie różne:

  • dający efekt z widocznymi porami, rakami, bruzdami archiFEST classic
  • dający efekt gładkiej powierzchni archiFEST smooth.

Ufajmy wyłącznie profesjonalistom

Beton w swej funkcji pierwotnej i nadal podstawowej ma za zadanie przenoszenie obciążeń i zapewniać trwałość konstrukcji. Beton więc nawet w wypadku inwestora laika, wybierającego taki materiał ze względu na walory estetyczne, trudno będzie nie dostrzec dodatkowej zalety pierwotnej.

Takie rozwiązanie jest niezwykle opłacalne, a zwłaszcza wówczas, gdy beton zostanie użyty już w trakcie budowy domu, a nie dopiero jako element dekoracyjny, za który trzeba dodatkowo i to zazwyczaj słono zapłacić. Jednakże taka ingerencja w gotowe już projekty domów może inwestorów zaniepokoić i dlatego należy ten aspekt powierzyć fachowcom.

Firma Festfloor jest właśnie takim podmiotem, któremu można w tej sprawie zaufać, gdyż nie tylko zajmuje się dystrybucją wysokogatunkowych materiałów budowlanych, ale również konsoliduje ze sobą architektów, wykonawców i inwestorów, służąc doradztwem, ułatwianiem kontaktów i polecaniem najlepszych wykonawców robót w każdym zakresie.

Beton nie jedną ma twarz

Beton jest ceniony, a ze względu na odkrywanie coraz to nowych jego zastosowań (beton architektoniczny, mikrocement), również coraz popularniejszy. Ze względu na wszechstronność jest też ceniony przez fachowców, w tym projektantów budowli i architektów wnętrz oraz wykonawców zleconych robót.

Ceniony jest również przez inwestorów, a skala jego zastosowań ciągle wzrasta. Obecnie popularne są nie tylko ściany, czy posadzki, słupy, belki oraz kostka brukowa i krawężniki, ale również mała architektura ogrodowa, murki oporowe, ławki i ławy, donice, wazony, kuchenne blaty, a podobno już nawet zlewy i mydelniczki.

Nie jest to trudne do zrozumienia. Beton jest łatwo dostępny, stosunkowo tani, a przy tym materiał ten pozwala na łatwe formowanie. Odpowiednio zaimpregnowany jest praktycznie niezniszczalny przez czynniki atmosferyczne i może cieszyć oczy właścicieli tarasu, elewacji, ogrodu o każdej porze roku, zachowując niezmienioną swoją formę, strukturę oraz estetyczny wygląd.

Mocny materiał o strukturze przedwiecznej, wręcz jaskiniowej, znajduje dziś poczesne miejsce w salonach, a jego prostota wykazuje się zarówno tajemniczością, jak i niewyszukaną, a jednocześnie ponadczasową elegancją. Skrzętnie ukrywany latami, obecnie jest chętnie i coraz częściej dumnie eksponowany w niemalże dowolnym miejscu. Przy tym można go równie dowolnie łączyć z metalem, drewnem, czy szkłem.

jasnowidz jackowski przepowiednie 2020 wybory koronawirus kryzys gospodarka bezrobocie

Jasnowidz Jackowski niemal pewny: „PiS będzie rządzić tylko pół kadencji”

młodzi kierowcy ograniczenia prawo jazdy zielony listek ubezpieczenie OC punkty karne

Młodzi kierowcy przeceniają swoje możliwości. Technologia może im pomóc