Katarzyna Łaniewska zmarła dziś w wieku 87 lat.. To bardzo smutne informacje dla miłośników polskiego kina, jak i telewizji. Polska aktorka zmarłą dziś rano w rodzinnym domu.
Katarzyna Łaniewska nie żyje. Łaniewska Kogel Mogel
To była wybitna aktorka. Mogliśmy podziwiać ją w filmowych hitach, m.in. „Kogel Mogel”, ale najczęściej podziwialiśmy ją na ekranie telewizora podczas emisji odcinków serialu „Plebania”.
O śmierci aktorki poinformowała jako pierwsza rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Fakt śmierci aktorki potwierdziły też władze Związku Artystów Scen Polskich. Katarzyna Łaniewska zmarła 7 grudnia w swoim rodzinnym domu, do którego wróciła po chwilowym pobycie w szpitalu.
– Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze. R.I.P. – napisała na Twitterze rzeczniczka prasowa PiS.
W 1966 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Rok później odznakę 1000-lecia Państwa Polskiego. W 1998 roku odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.
Katarzyna Łaniewska aktorka prywatnie
W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP. Następnie należała do PZPR. Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum.
Uczestniczyła w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. Współpracowała w tym okresie z ks. Jerzym Popiełuszką.
Po trzecim roku studiów poślubiła Ignacego Gogolewskiego, z którym miała córkę Agnieszkę. Małżeństwo rozpadło się po dziesięciu latach. Drugim mężem aktorki został Andrzej Błaszczak, z którym wzięła ślub kościelny.
W wyborach parlamentarnych w 2011 roku została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim; uzyskała blisko 100 tys. głosów (niespełna 31%) i przegrała z kandydującą z ramienia Platformy Obywatelskiej w tym samym okręgu Barbarą Borys-Damięcką (prawie 197 tys.). Regularnie angażowała się w popieranie działań Prawa i Sprawiedliwości, w tym była jednym z głównych mówców z ramienia organizatorów „Marszu Wolności i Sprawiedliwości” 13 grudnia 2015.
Źródło: Wikipedia, Onet