w ,

Alimenty dla byłego męża. Kiedy i jak długo trzeba je płacić?

Alimenty kojarzą się przede wszystkim z łożeniem pieniędzy przez jednego z rodziców, po rozwodzie na utrzymanie małoletniego dziecka. Ale nie tylko.

alimenty dla byłego męża byłej żony prawo przepisy wniosek

Alimenty kojarzą się przede wszystkim z łożeniem pieniędzy przez jednego z rodziców, po rozwodzie na utrzymanie małoletniego dziecka. Jednakże obowiązek alimentacyjny tyczy się również innych sytuacji. Alimenty mogą być w niektórych przypadkach płacone między innymi dla byłego męża.

Alimenty dla byłego męża kwestia winy

Jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny, bardzo ważne jest to, czy zapadła decyzja o rozwodzie z orzekaniem o winie i która strona została uznana za tą winną. Co ważne, rozwód może także odbyć się bez orzekania o winie za rozkład pożycia, wówczas sąd nie analizuje kwestii winy. Jednakże, na taki rozwód muszą zgodzić się obie strony, czyli mąż i żona.

W przypadku jednak kiedy obie strony albo jedna ze stron, nie zgadza się na rozwód bez orzekania o winie, wówczas sąd będzie mógł orzec, że: obydwoje małżonkowie nie ponoszą winy, obydwoje małżonkowie ponoszą winę, winę za rozkład pożycia małżeńskiego ponosi jedna ze stron.

Rozwój bez orzekania o winie a pieniądze dla byłego męża

W przypadku kiedy rozwód bez orzekania o winie nastąpi za obopólną zgodą, wówczas zarówno żona, jak i mąż może żądać od małżonka alimentów niezbędnych do utrzymania, jeśli popadnie on w niedostatek.

A więc były mąż, może wnieść o alimenty, które pozwolą mu na zaspokojenie swoich potrzeb. O ile nie będzie on w stanie z powodu braku wykształcenia, wieku czy choroby, samemu zapewnić sobie tych potrzeb. Musi on jednak udowodnić także, że mimo pracy i otrzymywania wynagrodzenia, nie starcza mu środków do życia.

Wysokość alimentów uzależniona jest od możliwości zarobkowych oraz majątkowych jednej strony. Jeśli na przykład sytuacja żony jest ciężka, wówczas nie będzie ona musiała płacić alimentów na byłego męża.

Alimenty na małżonka w przypadku rozwodu z orzeczeniem winy jednego małżonka

Jeśli tylko jeden z małżonków zostanie uznany za tylko i wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, wówczas druga strona może ubiegać się o alimenty, w przypadku kiedy w związku z rozwodem nastąpiło pogorszenie się jej sytuacji życiowej.

Jeśli więc mąż nie jest winny rozkładu małżeństwa, może on żądać od byłej żony alimentów, nawet jeśli nie znajduje się w niedostatku. Jednakże należy mieć na uwadze, iż obowiązek łożenia nie jest ograniczony w czasie.

Alimenty na małżonka w przypadku rozwodu z orzeczeniem winy obojga małżonków

Jeśli doszło do rozwodu z orzeczeniem winy obojga małżonków, wówczas alimentów może żądać tylko ta strona, która aktualnie znalazła się w stanie niedostatku. Jednakże w tej sytuacji, obowiązek alimentacyjny został ograniczony do 5 lat od orzeczenia rozwodu, a niekiedy może dojść do wydłużenia tego czasu, jednak tylko i wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych.

Wysokość kwoty

Wysokość alimentów musi być uzgodniona w taki sposób, aby stała się kompromisem między potrzebami osoby otrzymującej alimenty a możliwościami finansowymi płacącego. Jednakże należy pamiętać, że tak zwane możliwości finansowe nie są uzależnione jedynie od wpływów na jego konto.

POLECAMY:
Znacznie łatwiej będzie można stracić prawo jazdy. Nowe przepisy tuż-tuż

Sąd uwzględnia także dochody, jakie otrzymałaby osoba płacąca alimenty, jeśli wykorzystywałaby całkowicie swoje możliwości zarobkowe, czyli na przykład mogłaby podjąć lepiej płatną pracę, w swoim zawodzie.

Jak długo należy płacić alimenty dla byłego męża?

Według ustawy, obowiązek alimentacyjny ustaje kiedy:

  • w chwili kiedy były mąż wstąpi w nowy związek małżeński
  • po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu

Tylko w niektórych sytuacjach sąd, może zasądzić o przedłużeniu obowiązku alimentacyjnego. W przypadku, kiedy osoba otrzymująca alimenty udowodni swoją trudną sytuację.

 

https://www.kancelaria-walterowicz.pl/wp-content/uploads/2016/11/R_W_Logo_RGB.jpg

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz specjalizującej się w prawie podatkowym.

podatek handlowy 2021 sieci wielkopowierzchniowe drożyzna inflacja podwyżki w sklepach 500 plus

Nowy podatek uderzy nas po kieszeni. Od lutego horror w sklepach

sanepid przegrywa w sądzie wszystko obostrzenia maseczki bezprawne zakazy

Sanepid przegrywa sprawy w sądach. Mandaty masowo umarzane