w ,

HAHAHA!HAHAHA!

Poczta Polska apeluje do Polaków! Można narobić sobie kłopotów

Poczta Polska wydała pilny komunikat skierowany do klientów. Chodzi o bezpieczeństwo klientów. Można wpaść w ogromne kłopoty.

poczta polska ostrzega atak hackerów phishing cyberbezpieczeństwo
Fot. Poczta Polska / biuro prasowe

Poczta Polska wydała pilny komunikat skierowany do klientów. Chodzi o bezpieczeństwo klientów. Można wpaść w ogromne kłopoty, dlatego spółka informuje, na co należy uważać.

Poczta Polska. Uważaj, bo będziesz mieć kłopoty…

Poczta Polska ostrzega przed kolejnymi próbami wyłudzenia przez oszustów danych wrażliwych lub informacji poufnych, apelując o rozwagę i uważne sprawdzanie rozszerzeń otrzymywanych e-maili oraz odwiedzanych stron www.

Cyberprzestępcy ponownie podszywają się pod markę Spółki, kierując do jej Klientów wiadomości nakłaniające do kliknięcia w podejrzany link – podobny do prawdziwej domeny Poczty Polskiej. Najnowsza akcja phishingowa dotyczy zastosowania adresu strony poczta-po1ska.pl, który różni się od prawdziwej tylko jednym znakiem – tj. cyfrą 1 zamiast podobnej do niej litery l.

Ryzyko akcji phisihingowych wzrasta. Cyberprzestępcy coraz częściej próbują wyłudzić dane wrażliwe internautów, aby następnie wykorzystać je w nieuczciwych celach. Ataki phishingowe godzą nie tylko w dobre imię i interesy znanych oraz szanowanych firm, ale także w osoby prywatne, które często padają ofiarą oszustwa.

Jednym ze sposobów przywłaszczenia danych osobowych internautów i ich kont jest wykorzystanie techniki manipulacji. Polega na wywieraniu określonego wpływu i zachowania poprzez rozsyłanie wiadomości e-mail, z wykorzystaniem bardzo podobnych do oryginalnych i zastrzeżonych domen firm oraz instytucji.

Największym zagrożeniem w takich sytuacjach bywa przekazanie przez internautę-adresata phishingowej wiadomości, dostępu do indywidualnego konta bankowości elektronicznej, danych logowania i wrażliwych danych osobowych.

Phishing to wielkie zagrożenie dla internautów

Najnowsza akcja phishingowa dotyczy zastosowania rozszerzenia poczta-po1ska.pl. Litera „l” została zastąpiona cyfrą „1”, której można nie zauważyć w pośpiechu. Zamieszczamy przykłady stron www nienależących do Poczty Polskiej. Na maile z takich domen należy bezwzględnie uważać, a najlepiej je usunąć bez otwierania.

poczta-po1ska.pl (uwaga: cyfra „1” zamiast litery „l”)
poczta-poIska[.pl (uwaga!!! wielka litera „i” zamiast malej litery „L”);
pocztapolska[.]ga;
pocztapolska[.]cf;
polska-poczta[.]top;
pomoc-poczta24[.]pl;
poczta-polityka[.]net[.]pl;
emonitoring-epoczta-polska[.]net;
emonitoring-plpocztapolska[.]com;
emonitoring-paypocztapolska[.]net;
emonitoring-epocztapolska[.]com;
tpocztapolska[.]com;
platnosc8512-pocztapolska[.]net;
monitoring-epocztapolska[.]net;
eupocztapolska[.]com;
emonitoring-upocztapolska[.]net;
emonitoring-epocztapolska[.]net.

Aby nie paść ofiarą cyberprzestępców, ochronić swoje dane i majątek należy stosować kilka zasad:

  1. uważnie czytaj adresy stron przesyłanych zarówno w mailach jak i SMS’em;
  2. nie klikaj w odnośniki otrzymane od nieznanych nadawców;
  3. nigdy nie odpowiadaj na żądania podania danych personalnych, haseł i/lub loginów do kont;
  4. uważaj na błędy w treściach odnośników. Np. zamieniona kolejność liter lub podstawienie innych liter, cyfr), jeśli takie znajdziesz, prawdopodobnie jest do oszustwo;
  5. niektóre linki dołączone do wiadomości od nieznanych nadawców mogą instalować niechciane złośliwe oprogramowanie;
  6. używaj oprogramowania antywirusowego, sprawdzaj jego aktualność i instalują aktualizację oraz skanuj regularnie komputer;
  7. regularnie zmieniaj hasła i dbaj o ich odpowiednią „siłę” nie używając haseł typu: 12345, QWERTY, imię, data urodzenia, Wiosna2021.

W przypadku otrzymania podejrzanego e-maila lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności spółka prosi o niezwłoczne informowanie o zdarzeniu.

krawczyk ostatnie słowa żona ewa śmierc trubadurzy

Ostatnie słowa Krawczyka przed śmiercią. Żona zapamięta je do końca życia

prawo jazdy bezterminowe wymiana do kiedy ważne wyrok sądu

Prawo jazdy wkrótce straci ważność! Kto i kiedy musi dokonać wymiany?