w

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF

Prawo jazdy wkrótce straci ważność! Kto i kiedy musi dokonać wymiany?

Politycy szykują kierowcom kolejny problem do rozwiązania. Niektórzy z nich stracą ważność dokumenty uprawniające do prowadzenia auta.

prawo jazdy bezterminowe wymiana do kiedy ważne wyrok sądu

Prawo jazdy straci ważność. Kierowcy na celowniku polityków Unii Europejskiej. To również koniec pewnej epoki związanej ze sposobem wydawania dokumentów uprawniających do jazdy samochodem. Kogo to dotyczy?

Prawo jazdy straci ważność. Kierowców czeka wymiana dokumentów

Na początku 2013 roku wprowadzono całkiem nowy wzór dokumentu prawa jazdy. Od tamtej pory wygląd dokumentu jest taki sam na terenie całej Unii Europejskiej. Zmiana nastąpiła w wyniku przyjęcia odpowiedniej dyrektywy. Warto wspomnieć, że przy tej okazji pojawiły się nowe kategorie prawa jazdy – AM i A2.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tej chwili w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Obecnie dokumenty uprawniające do poruszania się samochodem (i nie tylko) wydaje się maksymalnie na okres 15 lat.

Wyjątkiem mogą być problemy zdrowotne kierowców. Wówczas możliwe jest wydanie prawa jazdy jedynie na okres do 5 lat. Wygląda więc na to, że za mniej więcej 12 lat w Polsce nie znajdziemy już posiadacza bezterminowego dokumentu. Co to oznacza? Wszyscy kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy będą musieli dokonać wymiany uprawnień.

Prawo jazdy bezterminowe. Do kiedy wymiana? Do kiedy ważne?

Podsumowując – jeśli kierowca ma dokument wydany z dniem 19 stycznia 2013 roku, to będzie on musiał wymienić prawo jazdy w latach 2028-2033. Na szczęście cały proces nie będzie uciążliwy. Wymiana bezterminowego prawa jazdy nie wiąże się z badaniami lekarskimi. Wystarczy po prostu wymiana dokumentu na nowy wzór.

Do przedłużenia ważności dokumentu prawa jazdy trzeba będzie jeszcze zaktualizować swoje zdjęcie (35 x 45 mm). Trzeba będzie również wnieść odpowiednią opłatę za wydanie prawa jazdy i złożyć wniosek do starosty. Ile to kosztuje? Obecnie jest to opłata w wysokości 100 złotych i 50 groszy.

Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie zachodzi konieczność przeprowadzania dodatkowych badań lekarskich pod warunkiem wydania poprzedniego dokumentu bez związku ze stanem zdrowia.

Badania lekarskie będą musiały przechodzić te osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E.

poczta polska ostrzega atak hackerów phishing cyberbezpieczeństwo

Poczta Polska apeluje do Polaków! Można narobić sobie kłopotów

rydzyk wsksim uczelnia obostrzenia koronawirus student ujawnia prawdę

Student ujawnił, co się dzieje w szkole Rydzyka. „Jakby jutra miało nie być”