w ,

AstraZeneca w Polsce wstrzymana! Co z drugą dawką? Jest decyzja

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski zdecydował o wstrzymaniu szczepienia preparatem AstraZeneca. Co jest powodem?

astrazeneca druga dawka szczepienia wstrzymane opinie ulotka skuteczność

AstraZeneca to preparat, o którym jest od dawna głośno. Tym razem podjęto kluczową decyzję, która będzie miała duży wpływ na proces szczepień w naszym kraju. Czy jest jakieś zagrożenie dla pacjentów? Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski zdecydował. o wstrzymaniu szczepienia tym preparatem.

AstraZeneca wstrzymana w Polsce. Co z drugimi dawkami?

Ta decyzja dla osób, które zdecydowały się i wybrały ten konkretny preparat, jest dość niespodziewana. Wcześniej sporo pisano (co było mniej lub bardziej uzasadnione) o niebezpieczeństwie stosowania szczepionki AstraZeneca, w tym o zakrzepicach jako powikłaniu.

Szczepionka ta obecnie została całkowicie wstrzymana i nie będzie stosowana w Polsce do odwołania. O wszystkim poinformował w rozmowie z Wirtualną Polską szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Jedno jest pewne – za decyzją nie stoi kwestia zdrowia obywateli.

Prezes RARS wyjaśnił, że nie chodzi w tym przypadku o bezpieczeństwo stosowania preparatu tej firmy. Powody są bardziej nietypowe, bowiem chodzi o to, że producent nie wywiązuje się z poprzednio podpisanych umów. Padły słowa o blokadzie dostaw i przesunięciu terminów dostarczania dawek do Polski. To zaburzyło proces szczepień.

Szczepienia wstrzymane. Ujawniono powód decyzji

AstraZeneca okazała się dla naszego rządu firmą mało przewidywalną i wygenerowało to spore zamieszanie w terminach szczepień. Dla Polaków najważniejsze z kolei jest to, aby mieli pewność, że otrzymają drugą dawkę tego samego producenta oraz w wyznaczonym pierwotnie terminie.

Politycy cały czas zapewniają, że drugie dawki szczepionek wszystkich producentów są zabezpieczane na bieżąco, ale z tym jak widać bywa bardzo różnie. Kuczmierowski ujawnił, że obecne dostawy AstraZeneca będą przeznaczone tylko i wyłącznie na drugie dawki.

POLECAMY:
Koronawirus. Znany lekarz ostro o antycovidowcach: „Banda debili, pajace!"

Wszystko, co dostajemy, przeznaczamy na drugie dawki. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy ok. 800 tys. dawek. W tym tygodniu otrzymamy ok. 250 tys. Jesteśmy przygotowani, że będziemy realizować szczepienia tak, by dla nikogo nie zabrakło – podsumował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w rozmowie z dziennikarzami WP.

Źródło: Wirtualna Polska

Co myślisz?

pfizer czy moderna kiedy druga dawka skuteczność opinie objawy pfizer czy moderna

Pfizer. Zaszczepieni będą zmartwieni. Producent szczepionki ujawnił…

waloryzacja 2021 tabela netto brutto ile dostaną emeryci podwyżka trzynastka czternastka bieda ostatnia wypłata czternastki

Rząd potwierdził najgorsze. Emeryci będą załamani. Oficjalny koniec…