w ,

Ile rzeczywiście kosztuje wesele? Sprawdzamy prawdziwe ceny organizacji imprezy

Jak pokazują dane Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych przeciętny wydatek na imprezę dla 100 do 150 osób wynosi między 50 – 80 tysięcy złotych.

ile kosztuje wesele na 50 osób na 100 osób na 150 osób 2021 2022 organizacja wesele koszty

Cała wartość rynku ślubnego oscyluje w graniach 7 miliardów złotych. Z kolei w kopertach Państwo Młodzi otrzymują rocznie 2,5-3 miliardów złotych. Wspomniane kwoty to oczywiście mediana. Najbogatsze pary potrafią wydać nawet kilkaset tysięcy złotych na swoje przyjęcie ślubne.

Wesela ad hoc

Pandemia zrewolucjonizowała rynek weselny w Polsce. Coraz więcej par decyduje się na imprezę „ad hoc”, czyli spontaniczne przyjęcie organizowane z miesiąca na miesiąc. Dlaczego? Wszystko za sprawą zmieniających się przepisów i wprowadzanych obostrzeń.

Co ciekawe, część imprez odbywa się w nietypowe dni, tj. w środę lub czwartek. Ile kosztuje wesele organizowane w tygodniu? Średnio od 10 do 15 proc. mniej za osobę niż w przypadku weekendów.

Sobota i niedziela wciąż najlepsze

Przed pandemią przyjęcia weselne z reguły były organizowane w weekend. To najwygodniejszy termin dla młodych par i ich gości pod wieloma względami – mówi Joanna Hoc-Kopiej, reprezentująca Dwór Korona Karkonoszy.

Z naszych obserwacji wynika, że młodzi nadal najchętniej wybierają sobotę oraz niedzielę na organizowanie przyjęć. Te wciąż są wystawne, a młodzi nie szczędzą pieniędzy na dodatkowe atrakcje. Co ciekawe, są w stanie wydać więcej pieniędzy, jeśli zaproponujemy im nietypowe rozwiązania w postaci dodatkowych, niestandardowych atrakcji.

Ile kosztuje wesele? Przeciętnie para młoda wydaje średnio 40 tysięcy złotych. Mowa o małym przyjęciu dla rodziny i najbliższych. Jednak coraz więcej par chce, aby ten dzień był wyjątkowy pod wieloma względami, nie szczędząc przy tym środków.

Wesele. Lista wydatków

Ile kosztuje wesele? To pytanie zadaje sobie każda para. Najnowsze dane rynkowe pokazują, że wydatki kształtują się następująco:

  • Uroczystość w urzędzie stanu cywilnego / kościele wraz z przystrojeniem: 1000-3000 zł
  • Koszt zaproszeń: 300-500 zł
  • Strój pani młodej i pana młodego: 10000 zł Catering: od 120 do 500 zł/os.
  • Alkohol i napoje: 5000-7000 zł
  • Orkiestra: 7000-10000 zł
  • Wynajem samochodu: 1000 zł

To tylko wybrane koszty organizacji wesela. Cena uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od liczby gości, miasta, w którym organizowane jest przyjęcie (z reguły im większa miejscowość, tym drożej) oraz indywidualnych preferencji pary młodej. Można wybrać suknię od krawcowej za kilka tysięcy albo model od Very Vang za niebotyczne pieniądze.

Młoda para coraz częściej chce zaskoczyć swoich gości. W związku z tym wynajmują czekoladowe fontanny, fotobudki czy animatorów. Zdarza się, że młodzi wypuszczają białe gołębie z klatki czy motyle, aby zapewnić sobie szczęście w małżeństwie.

Coraz popularniejsze stają się również weselne zimne ognie, które odpala się po zmroku w formie szpaleru. Ich główną cechą są ozdobne opakowania oraz długość 70 cm, która zapewnia ich palenie przez kilka minut.

Niektóre wesela przybierają mniej formalny charakter, a zamiast orkiestry o oprawę muzyczną dba DJ, niekiedy organizując również karaoke.

klan życie jest nowelą piosenka rynkowski nowa czołówka trojanowska

„Klan”. Nowa czołówka bez „Życie jest nowelą”. Teraz zaśpiewa nam…

obostrzenia jesień 2021 lockdown od sierpnia morawiecki

Mateusz Morawiecki traci cierpliwość. „Rozpoczęliśmy kolejną wielką akcję”