w ,

Glasgow i jego ciekawe miejsca

Mimo że to nie Glasgow jest stolicą Szkocji, w rzeczywistości jest największym miastem tego górzystego kraju.

glasgow atrakcje turystyczne co zwiedzić co zobaczyć

Podobnie jak inne miasta na Wyspach ma za sobą długą i bogatą historię. Wiąże się ona z wieloma zabytkami i intrygującymi punktami na mapie miasta.

Do jednego z takich punktów z pewnością możemy zaliczyć muzeum i galerię sztuki Kelvingrove. Placówka zaczerpnęła swoją nazwę od rzeki Kelvin, w której pobliżu została usytuowana. Kompleks zainaugurował swoją działalność w 1888 roku. Budynki do niego należące wykonano w stylu baroku z wpływami hiszpańskimi.

Osią ekspozycji muzeum Kelvingrove są nie tylko prace wielu malarzy, takie jak na przykład Mężczyzna w zbroi, Rembrandta. Znajdują się tam także różnego typu rękodzieła oraz eksponaty związane z szeroko pojętymi militariami. O renomie wielu tego typu miejsc, niejednokrotnie świadczy stopień ich popularności.

W tym przypadku nie jest inaczej. Kelvingrove to jedno z najpopularniejszych muzeów w skali całych Wysp Brytyjskich. W XXI wieku placówka poddana została renowacji, którą zakończono w 2006 roku, by ponownie otworzyć muzeum dla zwiedzających.

Wszystkim wielbicielom architektury, powinna przypaść do gustu wizyta w średniowiecznej katedrze w Glasgow, bo tak brzmi jej oficjalna nazwa. Przed okresem reformacji, mieściła się tam siedziba archidiecezji. Warto dodać, że jako jedna z nielicznych świątyń w kraju, przetrwała burzliwe czasy reformacji, jakie również na tamtych terenach odznaczyły się szczególnie mocno.

Współcześnie najstarszym elementem świątyni jest wieża pochodząca z XIII wieku. Przez stulecia katedra przechodziła wiele renowacji. Obecnie świątynia należy do wywodzącego się z kalwinizmu Kościoła Szkockiego i do dziś odbywają się w niej nabożeństwa.

Kolejnymi ciekawymi miejscami na mapie Glasgow, są stadiony Ibrox Stadium oraz Celtic Park. Są to domowe obiekty jednych z najbardziej znanych szkockich klubów, odpowiednio: Glasgow Rangers oraz Celticu. Oba stadiony mogą pomieścić w sumie ponad 110 tysięcy widzów.

Jeśli będzie taka możliwość, polecamy wybrać się do miasta w trskcie meczu pomiędzy obiema drużynami zwanego Old Firm Derby. Wówczas atmosfera na stadionie sięga zenitu. Oczywiście można także zakupić bilet na zwiedzanie obu stadionów. Będzie to prawdziwa gratka dla każdego piłkarskiego fana, interesującego się nie tylko brytyjską piłką nożną.

Będąc w Glasgow, warto mieć pod ręką nieco gotówki na drobne lub może nieco większe wydatki. Polecamy na przykład wymianę waluty poprzez kantor online. Kilka chwil wystarczy, by nabyć potrzebną kwotę w danej walucie, w tym wypadku w funtach. Po wybraniu kwoty trzeba tylko opłacić transakcję i podać dane potrzebne do wysyłki paczki.

Warto tu dodać, że nie musi być to tylko adres domowy, ale też punkt odbioru taki, jak choćby sklep Żabka. Pieniądze można odebrać także w naszym punkcie wymiany walut – kantor Katowice Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata dostępnych zawsze od ręki!

andrzej duda lex tvn weto podpis tvn24 wolne media

Ujawniono, co Andrzej Duda zrobi z Lex TVN? Tego się nie spodziewano

Nie żyje znana dziennikarka. Przyczyną były powikłania po szczepionce