w ,

Szpitale powiatowe będą zamykane? Ostra odpowiedź premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki w ostrych słowach odniósł się do wypowiedzi Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Poszło o szpitale powiatowe.

campus polska przyszłości tomasz grodzki zamykanie szpitali nitras katolicy
Fot. Kancelaria Premiera (Wikipedia); Kancelaria Senatu RP (CC BY-SA 3.0 pl)

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Platforma Obywatelska) stwierdził w trakcie spotkania Campus Polska Przyszłości, że w Polsce jest zdecydowanie za dużo szpitali i należy je zamknąć. Jego  zdaniem w kraju powinno być tylko 130 placówek na 40 mln mieszkańców. Na te słowa ostro zareagował Mateusz Morawiecki.

Campus Polska Przyszłości. Tomasz Grodzki chce zamykać szpitale?

W minioną sobotę odbyło się spotkanie pod nazwą Campus Polska Przyszłości. W jego trakcie marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział coś, co zadziwiło wszystkich. Przyznał, że aby uzdrowić służbę zdrowia, należy zamknąć niektóre szpitale.

Obecnie mają oni 16 szpitali, ale nikt nie stracił pracy. Personel jest zadowolony, a pacjenci plasują medycynę duńską na trzecim miejscu w świecie – stwierdził marszałek. – W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 mln mieszkańców – kontynuował Grodzki. Ta wypowiedź spowodowała, że niektórym włosy stanęły dęba.

Politycy Zjednoczonej Prawicy odpowiadają Grodzkiemu. „Totalna opozycja to prawdziwa udręka!”

Słowa Tomasza Grodzkiego wywołały w Polsce prawdziwą burzę, a niektórzy politycy obozu Zjednoczonej Prawicy nie pozostawiły na nich suchej nitki.

To polityka zwijania Polski, szczególnie powiatowej i dyskryminacja mieszkańców mniejszych miejscowości. Ta totalna opozycja to prawdziwa udręka, nie dla PiS, ale dla Polski – napisał na Twitterze senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski.

Jego zdaniem opozycja po dojściu do władzy zrobi znów to samo, co poprzednio, czyli kolejny krok do likwidacji kraju. Jednak niektórzy eksperci i specjaliści bronią słów marszałka Senatu.

To, że my mamy za dużo szpitali, to wszyscy wiemy – stwierdził w TVN24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert do spraw ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego. Z kolei zdaniem Jakuba Kosikowskiego, rezydenta onkologii klinicznej, utrzymywanie tylu szpitali na terenie kraju to marnowanie pieniędzy i budowanie fałszywego poczucia bezpieczeństwa pacjentów.

Mateusz Morawiecki stanowczo: „Nie będziemy zamykać szpitali”

Kontrowersyjne wypowiedzi Tomasza Grodzkiego postanowił skomentować premier Mateusz Morawiecki i zrobił to stanowczo. – Chcę z całą mocą podkreślić, że my – w przeciwieństwie do tego co mówił marszałek Grodzki, współpracujący blisko z panem Tuskiem, nie będziemy zamykać szpitali – brzmiało jego oświadczenie.

Dzisiaj mamy 575 publicznych i 301 powiatowych szpitali. Chcemy je unowocześniać i zwiększać finansowanie służby zdrowia. Najlepszym tego dowodem jest przyjęta ustawa o finansowaniu służby zdrowia na poziomie, który do niedawna wydawał się nieosiągalny – czyli 6% za dwa lata i 7% za 6 lat – stwierdził szef rądu.

stan wyjątkowy duda usnarz górny mariusz kamiński mswia białoruś uchodźcy

Morawiecki chce wprowadzić stan wyjątkowy. Chodzi o dwa województwa

agata kornhauser duda pensja pierwszej damy wynagrodzenie andrzej duda

Agata Duda dostanie ekstra kasę! Ujawniono za co i ile. Kwota zwala z nóg