w ,

Złe wieści. Chodzi o podwyżki cen prądu. Polacy, łapcie się za kieszenie!

Z miesiąca na miesiąc kolejne dobra stają się dla Polaków luksusowe, choć stanowią podstawę egzystencji. Gaz zdrożał w tym roku już dwa razy, czas więc na prąd.

ceny prądu w górę 2022 dla firm podwyżka 40 proc.

O gigantycznych podwyżkach cen energii mówi się od dawna, ale dopiero teraz pierwsza ze spółek handlujących energią ujawniła, o ile więcej zapłacimy. To dla wielu Polaków będzie ogromny dramat, szczególnie biorąc pod uwagę brak rekompensat.

Ceny prądu zniszczą domowe budżety. Czas mocno złapać się za portfel

Dobrobyt się chyba kończy. Druga kadencja rządu PiS to właściwie podwyżka za podwyżką i nowe podatki. Od sierpnia o ponad 12 proc. wzrosły ceny gazu, a URE już zatwierdził kolejną podwyżkę o ponad 7 proc. od października. Na tym jednak nie koniec drenażu naszych portfeli. Od nowego roku czeka nas prawdziwa drożyzna na historyczną skalę.

Pierwsza ze spółek energetycznych słowami jej prezesa (Enea) ujawniła właśnie, o ile może zdrożeć prąd od 2022 roku. Polakom będzie trudno to przełknąć. Wygląda na to, że musimy rzeczywiście przygotować się na ceny z kosmosu. Podwyżka cen prądu i gazu pociągnie za sobą kolejne podwyżki m.in. produktów żywnościowych, głównie chleba. Ten już kosztuje średnio 4 zł za kilogram.

Jeszcze kilka lat temu politycy obozu władzy mówili, że prąd nie zdrożeje. Teraz już nie ukrywają tego, że idą złe czasy. Ceny mocno wzrosną, a rekompensat raczej nie będzie. Wstępnie mówi się, że od nowego roku gospodarstwo domowe zapłaci nawet 200 złotych więcej w skali roku za energię. Okazało się jednak, że te szacunki są optymistyczne.

Rachunki za prąd będą gigantyczne. Nadciąga podwyżka o połowę

Kto ma problemy z ciśnieniem, nie powinien się tematem interesować. Skala podwyżek może bowiem mocno zaboleć nawet tych, którzy radzą sobie nieźle. O potencjalnej skali podwyżek faktur za prąd poinformował prezes Enei Paweł Szczeszek.

Szef spółki twierdzi, że jeśli energia nie wzrośnie o minimum 40 proc., to nie będzie opłacało się w ogóle prowadzić tego biznesu. Firmy energetyczne wyjdą na zero i nie będą miały żadnych środków na kolejne inwestycje, które mogą uchronić nas przed kolejnymi podwyżkami. Wzrost o 40% oznacza wzrost faktury o 1/5 w stosunku do obecnej kwoty. Może to oznaczać średnio 20-30 zł więcej co miesiąc.

POLECAMY:
Ceny prądu znowu w górę. Zapłacimy nawet 130 zł więcej

Będziemy składać wniosek o zwiększenie taryfy dla gospodarstw domowych. Pamiętajmy jednak, że cena energii to mniej więcej tylko połowa całego rachunku za prąd. (…) Nie ukrywam, że właśnie takim wzrostem cen bylibyśmy zainteresowani, by przynajmniej wyjść na zero – przyznał prezes spółki energetycznej Enea. Jedno jest pewne. Czas mocno zrewidować wydatki. Co było wcześniej dane, znów będzie odebrane.

donald tusk szef rady eurropejskiej zarobki pensja wynagrodzenie

Ujawniono, ile Donald Tusk naprawdę zarobił w UE. Kwota zwala z nóg

andrea ivanova instagram usta biust operacje plastyczne przed operacją

Andrea Ivanova ma największe usta na świecie. Chce być jak Barbie