w , ,

Recepta na tabletkę dzień po. Do jakiego lekarza trzeba się zapisać?

W Polsce od 2017 r. tzw. tabletka „dzień po” jest dostępna tylko i wyłącznie na receptę. Obecnie może ją jednak przepisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.

tabletka dzien po recepta prawo ginekolog ellaone pigułka dzień po cena kto może przepisać

Otrzymanie od lekarza niektórych leków jest trochę trudniejsze i wymaga od nas umówienia się na wizytę. Tak właśnie będzie to wyglądało w przypadku tabletki dzień po, czyli środka, który ma uchronić kobietę przed niechcianą ciążą. Taka tabletka nie może być przyjmowana bez ograniczeń i właśnie dlatego w Polsce trzeba udać się na wizytę stacjonarną lub online. Tylko wtedy możemy dostać taką receptę, którą później zrealizujemy w aptece.

Czy trudno jest otrzymać tabletkę dzień po?

Wszystkie leki antykoncepcyjne, w tym tzw. pigułki „dzień po” są dostępne od 2017 roku tylko i wyłącznie na receptę. Nowelizacja ustawy wywołała burzliwą dyskusję. Może ją wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.

Co ciekawe. nawet Komisja Europejska zdecydowała, że środki tzw. antykoncepcji awaryjnej powinny być dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty. Mimo to kraje członkowskie UE mają prawo dowolnie kształtować na swoim terytorium prawo odnośnie dostępu do specyfików.

Dlaczego tabletka dzień po nie jest sprzedawana bez recepty? To bardzo proste – byłoby to trochę ryzykowne. W szczególności młode kobiety mogłyby w takiej sytuacji nadużywać tabletki dzień po – a nie może być ona pod żadnym pozorem stosowana jako zamiennik antykoncepcji.

Jeżeli za każdym razem trzeba umówić się na wizytę, to wiadomo wtedy, że taka tabletka może być wykorzystana tylko w momencie, gdy naprawdę nie ma innej opcji. Jak się okazuje, otrzymanie pigułki przez internet do zbyt skomplikowanych nie należy. Wystarczy wypełnić formularz, zapłacić za e-konsultację i otrzymać kod na receptę mailem lub smsem.

Otrzymanie takiej recepty online nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać – kobiety nie muszą się obawiać, że zostaną skrytykowane lub lekarz odmówi im wypisania recepty. Podczas takiej wizyty musimy jednak wyjaśnić, dlaczego jest nam potrzebna tabletka dzień po, a także krótko opowiedzieć o swoim stanie zdrowia. Taka wizyta nie trwa raczej długo.

Czas trwania takiej wizyty nie jest wcale bez znaczenia, ponieważ sama tabletka dzień po sprawdza się tylko do 72 godzin po odbyciu stosunku. Potem jej użycie nie ma już większego sensu. To dlatego trzeba reagować szybko. Jeżeli nie możemy umówić się do zaprzyjaźnionego nam lekarza, pozostaje wizyta przez Internet.

Pigułka „dzień po”. Kto może przepisać? Do jakiego lekarza się zapisać?

Niewątpliwą zaletą jest tutaj to, że nie trzeba zapisywać się za każdym razem do ginekologa. Tabletka dzień po może zostać całkowicie legalnie wystawiona przez każdego specjalistę uprawnionego do wykonywania zawodu lekarza.

Jeżeli więc zależy kobiecie na prywatności i obawia się ona rozmowy z lekarzem rodzinnym, pozostaje jej konsultacja online z lekarzem, który akurat będzie miał wolne terminy. Nie ma tutaj znaczenia jego specjalizacja. Po wizycie pacjentka otrzymuje, jak w przypadku każdego innego leku, kod do e-recepty, którą może zrealizować w dowolnej aptece w Polsce.

Umawiając się na wizytę online kobieta ma na pewno z głowy ewentualne nerwy związane nie tylko z sytuacją, ale też np. brakiem dostępnych terminów w przychodni. Sama konieczność wykupienia takiej pigułki jest też bez wątpienia źródłem stresu. Tak samo w momencie, gdy kobieta przebywa w innym mieście i ma utrudniony zapis do gabinetu lekarskiego.

Należy pamiętać, że tabletka „dzień po„, podobnie jak inne produkty medyczne, nie może być przyjmowana przez każda kobietę. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są choroby jelita cienkiego, zaburzenia wątroby lub np. ciąża pozamaciczna w przeszłości.

Nie wolno jej też przyjmować mając chorobę nowotworową, zaburzenia krzepnięcia krwi, a nawet astmę. Należy zawsze dokładnie czytać ulotkę dołączoną do opakowania.


W przypadku pojawienia się w materiałach porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznej, należy zawsze konsultować się z lekarzem. Wydawca nie ponosi konsekwencji wynikających z nieprawidłowego wykorzystania informacji zawartych na stronie, w szczególności w publikacjach partnerów serwisu.

Przed użyciem jakiegokolwiek leku zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

suwałki policja aida zdzisiek psy służbowe

Policja w Suwałkach ma nową funkcjonariuszkę. Dealerzy narkotyków mogą się bać

godzina policyjna dla niezaszczepionych pis rząd policja morawiecki epidemia koronawirusa

30 września ostatnim dniem, aby uniknąć kary. Nawet 5 tys. zł i sprawa w sądzie