w , ,

WTFWTF

„Jurek Owsiak miał wypadek!” Post o takiej treści pojawił się na Facebooku. Przestrzegamy

Kto będzie mało uważny, straci nie tylko dostęp do Facebooka, ale też być może dostęp do konta bankowego lub poczty elektronicznej. Uważajmy na oszustów!

jurek owsiak wypadek facebook
W sieci nie wszystko jest tym, czym się wydaje. Warto mieć się na baczności. Skutki mogą być opłakane. Fot. Ralf Lotys (CC Y 4.0)

Najpierw pojawiły się wpisy, że nie żyje Dawid Kubacki. Teraz oszuści internetowi wzięli na warsztat Jurka Owsiaka. Nie bez powodu, bo w ostatnich dniach z powodu 30. finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów budziła zainteresowanie.

Jerzy Owsiak miał wypadek? To fake news. Można stracić dostęp do Facebooka

Oszuści wykorzystają każdą okazję do tego, aby wyłudzić nasze dane, pieniądze czy hasła do banku lub Facebooka. W trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to medium społecznościowe zalały posty o rzekomym wypadku Jerzego Owsiaka.

Internetowi wyłudzacze nie próżnują. Od momentu, jak wystartowała WOŚP, zaczęli masowo publikować w internecie fałszywą wiadomość o rzekomym wypadku samochodowym Jerzego Owsiaka. Sensacyjny post na Facebooku to nic innego jak wabik dla mało uważnych internautów. Kliknięcie w post może skończyć się utratą dostępu do portalu.

CERT Polska informuje, że to próba oszustwa i pułapka, którą zastawili na internautów oszuści. Potencjalny ofiary – użytkownicy medium społecznościowego – z ciekawości klikają na link pod zdjęciem z rzekomego wypadku.

Wchodziłeś na strony z informacjami na temat rzekomego wypadku Jurka Owsiaka? Uważaj, możesz utracić dostęp do swojego konta w serwisie Facebook. Nasz zespół zaobserwował nowy wariant oszustwa, którego celem jest przejęcie kont użytkowników serwisu Facebook – przestrzegają eksperci z CERT.

Jurek Owsiak ma się dobrze i nie wylądował w szpitalu. Bądźmy czujni w sieci!

Niczego nie świadomi internauci zostają odesłani do fałszywego panelu, w którym proszeni są o ponowne logowanie. W ten sposób jak na tacy podają oszustom login i hasło. Co może się wydarzyć później? Tego lepiej nie mówić.

Przejęte dane do logowania do Facebooka mogą zostać wykorzystanie na wiele sposobów. Ktoś może dzięki temu przejąć dostępy do innych usług, do których logujemy się za pomocą Facebooka. Mogą też wyciągnąć dane osobowe, numery telefonów i wiele innych.

W ostateczności dane te mogą posłużyć do przejęcia tożsamości, a potem np. wzięcia na nasze nazwisko kredytu w parabanku. Internet to nie tylko rozrywka, ale też wielkie niebezpieczeństwo. Dlatego należy uważać. W szczególności na takie wabiki łapią się beztrosko buszujący po sieci seniorzy.

Przed klikaniem w niesprawdzone treści na Facebooku przestrzega też policja. Przestrzega przed oszustami przejmującymi konta spolecznościowe użytkowników. Udając potem członków rodziny, wyłudzają pieniadze od bliskich znajomych.

Jeśli jednak stało sie tak, że podaliśmy na fałszywej stronie dane do swojego Facebooka, należy niezwłocznie zmienić hasło i włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Należy też wylogować się ze wszystkich usług i aplikacji.

Źródło: CERT Polska, Twitter

Alternatywne wykorzystanie popularnego blaszaka. Zaskakujące, na co może przydać się blaszany garaż

nowe obostrzenia od 24 lutego konferencja ministrza zdrowia lockdown wjazd do polski z niemiec konferencja premiera 24.02

Zaskakujące słowa ministra Adama Niedzielskiego. „Mamy do czynienia z początkiem końca…”