w ,

Kosmiczne tłumy w sklepach IKEA. Sieć zamyka placówki. Ludzie wykupują wszystko, co się da

Sklepy tej sieci w Rosji są zamknięte od 4 marca. To spowodowało gigantyczne kolejki, a ludzie kupowali wszystko, co się tylko dało wziąć w ręce i wsadzić do torby.

ikea zamyka sklepy w rosji
Fot. Twitter / iFortknox

W ostatnich dniach internet obiegły zdjęcia i nagrania, na których widać oblężone sklepy IKEA. Tłumy wykupują, co tylko się da. Sieć ujawniła, że wojna na Ukrainie spowodowała, że właściciele nie widzą już mozliwości działania na rynku w Rosji i Białorusi.

IKEA wycofuje się z Rosji. To między innymi efekt sankcji

Wojna na Ukrainie ma swoje ekonomiczne oblicze. Gospodarka Rosji mocno ucierpi, bo działalność w tym kraju ograniczają wszystkie wielkie i światowe firmy. IKEA zdecydowała się na całkowite wycofanie z rynku rosyjskiego z powodu inwazji.

Setki, jeśli nie tysiące firm, w tym największe międzynarodowe koncerny uciekają z Rosji. Taką samoą decyzję podjęła IKEA. – Wojna ma ogromny wpływ na ludzi i powoduje poważne zakłócenia łańcuchów dostaw oraz warunków handlu. Dlatego zdecydowaliśmy się tymczasowo wstrzymać działalność IKEA w Rosji – czytamy w oświadczeniu spółki Inter IKEA.

Sklepy tej sieci w Rosji są zamknięte od 4 marca. To spowodowało gigantyczne kolejki, a ludzie kupowali wszystko, co się tylko dało wziąć w ręce i wsadzić do torby. Decyzja IKEI spowoduje też wzrost bezrobocia. W sklepach w Rosji pracuje nawet 15 tys. osób.

Inter IKEA Group podjęła decyzję o wstrzymaniu wszelkiego eksportu i importu do i z Rosji oraz Białorusi, podjęła również decyzję o wstrzymaniu wszystkich działań produkcyjnych IKEA Industry w Rosji.

IKEA zamyka sklepy. Tłumy ludzi wykupują cały asortyment

Rosjanie ruszyli do sklepów, bo był to ostatni moment, aby zrobić jakiekolwiek zakupy. Sklepy były przez wiele dni całkowicie zatłoczone. Nagranie z bitwy o towar umieścił w sieci między innymi Olexander Scherba, były ambasador Ukrainy w Austrii.

Rosja na pewno ucierpi przez deycję IKEI o opuszczeniu tego rynku. Kraj ten był 10. największym rynkiem dla marki i generował nawet 1,6 mld euro przychodów (choć to jedynie 4 proc. światowej sprzedaży).

Na decyzji straci również Białoruś. Był to bowiem kraj, w którym IKEA się zaopatrywała w towar, choć nie posiadała tam ani jednego sklepu wielkopowierzchniowego. Wcześniej podobne tłumy były widoczne pod bankomatami, ponieważ banki w Rosji objęte zostały sankcjami i dziś są na skraju bankructwa.

Od 4 marca wstrzymane będą wszystkie dostawy od wszystkich poddostawców. Cntrum handlowe Mega ma być nadal otwarte, by zapewnić wielu mieszkańcom Rosji dostęp do codziennych potrzeb i artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność, artykuły spożywcze i apteki.

IKEA zamierza zapewnić dochodowość i długoterminową stabilność zatrudnienia pracownikom w Rosji, dlatego pracownicy prawdopodobnie będą mogli kontynuować pracę ze względu na ponowne przydzielenie innych zadań. Mówi się o wsparciu działów obsługi klienta i systemów czy prac magazynowych. IKEA uruchomiła też Kryzysowy Fundusz Finansowy dla pracowników i ich bliskich.

Źródło: IKEA, Business Insider, Twitter

abw zatrzymało szpiega przemyśl

ABW zatrzymała szpiega Rosji! Działał na terenie Przemyśla jako dziennikarz. Za to grozi nawet 10 lat więzienia

Ich Troje. Nie żyje Andrzej Łągwa. Cały zespół pogrążony jest w żałobie