w ,

ABW zatrzymała szpiega Rosji! Działał na terenie Przemyśla jako dziennikarz. Za to grozi nawet 10 lat więzienia

Służby zatrzymały w Przemyślu szpiega wywiadu Federacji Rosyjskiej (GRU). Mężczyzna udawał dziennikarza i przebywał na terenie Polski mając hiszpański paszport.

abw zatrzymało szpiega przemyśl
Fot. ABW / abw.gov.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała rosyjskiego szpiega na terenie Polski, a konkretnie w Przemyślu. Mężczyzna miał hiszpański paszport, a w swojej działalności udawał dziennikarza. Jego działania mogły poważnie zagrozić bezpieczeństwu Polski.

ABW. Szpieg rosyjski w Przemyślu. Zatrzymano mężczyznę

Szefostwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odnotowali wielki sukces. Funkcjonariuszom udało się zatrzymać obywatela Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego na terenie miasta Przemyślu. Do zatrzymania doszło w nocy z 27 na 28 lutego 2022 r.

Okazało się, że mężczyzna to agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej (GRU). Przebywając w Polsce prowadził na rzecz Rosji działania. „Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych” – podały służby w oświadczeniu.

Zatrzymany działał na terenie województwa podkarpackiego zaledwie przez kilka dni. Jego zadaniem było dotarcie do informacji, które mogły wywołać niebezpieczne zjawiska wewnętrzne i zewnętrzne w kwestii obronności Polski.

Obszerny materiał dowodowy jest analizowany

Służby osiągnęły wielki sukces. Udało się bowiem zatrzymać szpiega GRU na chwilę przed planowanym wyjazdem na Ukrainę. Tam miał on kontynuować swoją szkodliwą aktywność.

Analitycy ABW zabezpieczyli bardzo obszerny materiał dowodowy. Jest on teraz poddawany dokładnemu badaniu. Prowadzone jest również specjalne śledztwo. Zatrzymanemu postawiono również zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Taka aktywność zagrożona jest do 10 lat pozbawienia wolności. Agent przebywa w areszcie.

Źródło: Wprost, Radio ZET

wolodymyr zelenski twitter

Prezydent Ukrainy ostrzega Polskę. Ujawnił, co się stanie, gdy jego kraj nie powstrzyma Putina

ikea zamyka sklepy w rosji

Kosmiczne tłumy w sklepach IKEA. Sieć zamyka placówki. Ludzie wykupują wszystko, co się da