w , ,

WTFWTF

Ile zarabiają kontrolerzy lotów w Polsce? W taką pensję aż trudno uwierzyć

Czy czeka nas całkowity paraliż lotnisk i to na majówkę i wakacje? Rok temu wypoczynek utrudniał nam koronawirus. W tym roku trudno będzie polecieć z innych przyczyn.

ile zarabiają kontrolerzy lotów w polsce kontrolerzy lotów wymagania

Od kilku dni kontrolerzy lotów w Polsce są wściekli po tym, jak dostali informację z propozycją obniżenia ich zarobków. To spowodowało, że pomiędzy nimi a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej wybuchła wojna. To może grozić całkowitym paraliżem lotnisk.

Ile zarabiają kontrolerzy lotów w Polsce? Kontrolerzy lotów. O co chodzi?

Zarobki kontrolerów lotów wkurzyły Polaków. Propozycja obniżenia średnich zarobków osobom pracującym w tym zawodzie spowodowała wybuch prawdziwego konfliktu. Paraliż lotnisk może czekać nas już w wakacje. Ponad 40 kontrolerów już odeszło z pracy. Umowy o pracę kolejnych 100 pracowników wież wygasną już za tydzień.

To zawód prawdziwie elitarny, bo związany jest z naszym bezpieczeństwem. Spadek zatrudnienia na takim poziomie grozi całkowitym paraliżem lotnisk. Ile zarabiają kontrolerzy lotów w Polsce, że sytuacja stanęła na ostrzu noża do tego stopnia?

Za nami kolejny dzień protestu kontrolerów ruchu lotniczego.Choć negocjacje z kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) ze związkiem zawodowym wciąż są w toku, to do porozumienia jest coraz dalej. Przyczyną są oczywiście zarobki kontrolerów.

Oficjalnie średnie wynagrodzenie kontrolerów wynosi w tej chwili nawet 33 tys. zł brutto na miesiąc. Maksymalna stawka to jednak aż 45 tys. zł. W praktyce jednak może być całkiem inaczej. Związkowcy stojący za prawami pracowniczymi tej grupy zawodowej donoszą, że pensje oscylują realnie między 8 a 14 tys. na rękę.

Kontrolerzy lotów. Zarobki, ale i wymagania są spore. Rozporządzenie loty i lista odwołanych lotów

Strona związkowa proponuje, aby średnie wynagrodzenie kontrolera lotów w Warszawie wynosiło ok. 80 tys. zł miesięcznie — przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. To nawet dwukrotnie więcej, niż obecnie. Wynagrodzenie kontrolerów ma ścisły związek z regionem. Najlepiej zarabia się na Lotnisku Chopina, ale jednoznaczne kwoty trudno podać.

Wynagrodzenia naszych członków wyniosły często nawet 6000 zł netto i rzadko przekraczają 10 000 zł. (…) Na dowód przedstawiamy kilka przykładowych pasków kontrolerów pracujących na regionalnych lotniskach w Polsce. Załączone paski obejmują w większości wypłaty z 2020 roku. Kwoty widniejące na zaprezentowanych dokumentach sięgają 7-8-9 tys. zł „na rękę” – czytamy w komunikacie przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Służb Ruchu Lotniczego

Obecnie PAŻP utrzymuje się tylko i wyłącznie z pieniędzy, które pobierane są od właścicieli linii lotniczych w ramach tzw. opłat lotniskowych. Nie ma ich tyle, by zapewnić aż tak duże podwyżki wynagrodzeń. To by na pewno skutkowało drastycznymi podwyżkami cen biletów lotniczych.

Kontrolerzy lotów. Jak zostać? W Google liczba zapytań wzrosła trzykrotnie. Kto może zostać kontrolerem lotów?

Kontroler lotów to bardzo odpowiedzialna praca. Osoba taka bardzo długo kształci się, aby potem zapewnić zarówno bezpieczeństwo ruchu lotniczego, jak i jego płynność. Zawód ten jest dobrze opłacany, bo wiąże się z dużym ryzykiem.

Pieniądze, jakie trzeba wyłożyć na wyszkolenie jednego kontrolera, są niezwykle duże. To nie mniej niż 600 tys. zł, ale nie więcej niż milion złotych. To praca dla nielicznych, choć chętnych – co nie powinno dziwić – jest sporo.

Cała sprawa jest niezwykle poważna. Jak poinformował prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, w przypadku braku dojścia do porozumienia rządu, PAŻP i związkowców, od 1 maja dojdzie do całkowitego paraliżu i każde dwa na trzy loty na polskich lotniskach mogą się nie odbyć.

Źródło: SE, DGP, Business Insider

czy rosja zaatakuje polskę wojna

Minister obrony nie ma złudzeń. „Musimy być przygotowani na to, co niewyobrażalne…”

PILNE. Czerwony alarm! Kolejny kraj zwiększa gotowość bojową. Rosja planuje atak?