w , ,

Jak pozwać bank o kredyt we frankach szwajcarskich? Specjaliści radzą

Minęły prawie dwie dekady od czasu, gdy 800 tys. Polaków, zachęconych oprocentowaniem znacznie niższym niż to dostępne w ich złotówkach, zaciągnęło kredyty hipoteczne denominowane we frankach szwajcarskich.

pozew zbiorowy kredyt we frankach jak pozwać bank

Takie kredyty walutowe wynoszą obecnie 124 miliardy złotych, czyli prawie jedną trzecią wszystkich polskich kredytów hipotecznych, ale wielu właścicieli domów musi płacić o wiele wyższe raty, niż się spodziewali, z powodu gwałtownego wzrostu wartości franka szwajcarskiego.

Kredyt we frankach. Pozew i decyzja sądu

Najbardziej bolesny dla Polaków był rok 2015, kiedy frank poszybował w górę po zniesieniu przez bank centralny Szwajcarii limitu walutowego. Od tego czasu wielu kredytobiorców zwróciło się do sądów, zachęconych obniżeniem kosztów postępowania, co stało się najgorszym kryzysem, jaki dotknął polskie banki od końca komunizmu.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości ma teraz orzec, czy udzielanie przez Raiffeisen Bank kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych było zgodne z prawem, podczas gdy polskie banki stoją w obliczu rosnącej presji na wypłatę odszkodowań tysiącom kredytobiorców.

Jak pozwać bank? Sprawy sądowe

Według szacunków w polskich sądach toczy się ponad 13 tys. spraw przeciwko bankom, które twierdzą, że ich umowy naruszają prawa kredytobiorców. Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości może przesądzić o tym, że niektóre z polskich kredytów hipotecznych powinny zostać zlikwidowane i traktowane tak, jakby były pierwotnie udzielone w złotych.

Jest to obecnie największe wyzwanie dla sektora bankowego — orzeczenie może spowodować utratę zysków i zmusić niektóre banki do poszukiwania nowego kapitału.

Wiele osób ściga banki, ale nie kryje też złości z powodu sposobu, w jaki problem ten był traktowany przez kolejne rządy. Ponieważ końca kryzysu nie widać, możliwe są również zmiany prawne, które pomogą rozwiązać problem kredytów hipotecznych.

Jak pozwać bank o kredyt we frankach szwajcarskich? Przed wniesieniem sprawy do sądu należy przeprowadzić analizę prawnej umowy o kredyt we frankach szwajcarskich i na jej podstawie zaskarżyć bank.

Sytuacja międzynarodowa

Przykładowo w Chorwacji zmiany prawne w 2015 roku spowodowały, że większość kredytów denominowanych w walutach obcych została przeliczona na euro na koszt banków. Niedawne orzeczenie chorwackiego Sądu Najwyższego oznacza, że kredytobiorcy mogą indywidualnie pozywać banki o odszkodowanie, choć kredytodawcy próbują odwrócić tę decyzję w chorwackim Trybunale Konstytucyjnym i sądach Unii Europejskiej.

Kredyty walutowe nie są już problemem w Rumunii, gdyż tamtejsze banki zmieniły harmonogram spłat większości z nich i po kryzysie finansowym stanowiły one około 5% kredytów w twardej walucie w tym kraju, inaczej niż w innych krajach regionu.

W Słowenii kilka spraw toczy się przed sądami, niektóre z nich rozstrzygają na korzyść banków, inne zaś popierają kredytobiorców. Większość spraw nie została jednak zakończona, ponieważ w większości przypadków można odwołać się do sądu wyższej instancji.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z kancelariafrankowicza.pl

reserved zwroty online stacjonarnie ze sklepu internetowego

Reserved. Zwrot towaru – jak przebiega? Jak wyglądają zwroty towaru online?

lewandowski koniec kariery lewandowskiego emerytura

Mecz Polska – Belgia. Gdzie oglądać rewanż po klęsce w Lidze Narodów?