w ,

HAHAHA!HAHAHA!

Wraca obowiązkowy pobór do wojska! Wzywani będą mężczyźni od 18 do 27 roku życia

15 lat po zawieszeniu obowiązkowej służby wojskowej Łotwa planuje zmusić wszystkich mężczyzn w wieku 18-27 lat do odbycia 11-miesięcznego szkolenia.

obowiązkowa służba wojskowa 2022 ukraina rozporządzenie

Kraj, który po agresji Rosji na Ukrainę mocno obawia się o swoje bezpieczeństwo, nie zamierza przyglądać się biernie i przywraca obowiązkową obowiązkową służbę wojskową dla młodych mężczyzn. Ma to być odpowiedź na rosyjską agresję, która z każdym tygodniem się nasila.

Wraca obowiązkowa służba wojskowa. Szkolenie potrwa 11 miesięcy

Łotwa jest zaniepokojona tym, co dzieje się na Ukrainie. W odpowiedzi na inwazję Rosji i rosnącą z każdym tygodniem agresję Władimira Putina, minister obrony Artis Pabriks ogłosił przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej. To oznacza, że w szybkim tempie zwiększy się liczba Łotyszy z przeszkoleniem wojskowym.

Zmiany będą dotyczyć jednak tylko i wyłącznie mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat. Osoby te będą przymusowo odbywać służbę i szkolenie przez 11 miesięcy. Żołnierz będzie jednocześnie mógł wybrać, gdzie ma ochotę służyć. Zmiany nie będą dotyczyły kobiet, te nadal będą mogły odbyć służbę dobrowolnie.

Minister Pabriks powiedział, że ustawa przywracająca obowiązkową służbę wojskową zostanie poddana głosowaniu w w parlamencie jeszcze tej jesieni w celu uruchomienia procesu już od stycznia 2023 roku (w przypadku problemów z uchwalaniem ustawy najpóźniej od lutego).

Zasadnicza służba wojskowa zostanie odwieszona?

Łotwa zniosła obowiązkową służbę wojskową  w 2007 roku. W Polsce ostatni pobór do wojska miał miejsce w roku 2008, a ostatnie wcielenie do wojska w ramach tego poboru odbyło się zimą tego samego roku. Od tamtej pory sytuacja geopolityczna uległa jednak drastycznej zmianie.

W dwumilionowym kraju, jakim jest Łotwa, jest łącznie około 7 tys. aktywnych żołnierzy. Tamtejszy MON planuje, aby przeszkolenie objęło docelowo nawet 30-40 tys. obywateli przeszło szkolenie wojskowe. Padła też sugestia dotycząca utworzenia specjalnej międzynarodowej brygady.

W Polsce w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji przyjęto ustawę o obronie Ojczyzny, która zapewni dodatkowe finansowanie Sił Zbrojnych. Od przyszłego roku nastąpi drastyczny wzrost wydatków z budżetu państwa na obronność do co najmniej 3 proc. PKB. Ustawa przewiduje także utworzenie nowego źródła finansowania, jakim jest Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Źródło: Politico

abramsy dla polski opinie

Mocny apel wojska do Polaków. Posłuchają? „Proszę nie publikować takich zdjęć!”

ceny pradu 2023 za kwh

Kosmiczne podwyżki cen prądu. Jedna ze spółek podała nowe stawki. Włosy stają dęba