w ,

PŁACZĘPŁACZĘ

Kąpiesz psa używając szamponu dla ludzi? Zobacz, co grozi Twojemu pupilowi

Jeśli Twój pies lubi zabawy w błocie, a Ty zastanawiasz się, w czym go wykąpać, to ten artykuł jest dla Ciebie. Warto wziąć sobie niektóre rady do serca.

To przeżył chyba każdy właściciel psa i to wielokrotnie. Psiak wychodzi na dwór, tarza się w błocie lub biega po kałużach powstałych po ostatnim deszczu. Wtedy pierwsze co robimy, to wsadzamy go do kąpieli i szorujemy zwierzę szamponem dla ludzi. Czy jednak powinno się to robić?

Kąpanie psa w szarym mydle lub w szamponie dla ludzi? To może być duży błąd

Twój pies tarzał się w błocie na podwórku po popołudniowym deszczu? Wchodzisz z nim do łazienki, wsadzasz go do wanny by go wykąpać i nagle zdajesz sobie sprawę, że nie masz psiego szamponu. Twój czworonóg w tym czasie stoi pokryty błotem i czeka na to, co dalej. Weterynarze nie pozostawiają nadziei.

Ogólnie rzecz biorąc, nie zaleca się stosowania ludzkiego szamponu na psach, przynajmniej nie rutynowo – twierdzi dr Justin Lamb, lekarz weterynarii w City Veterinary Care w Nowym Jorku. Co zatem powoduje, że ludzki szampon jest tak szkodliwy dla psów i czego można użyć zamiast niego w nagłych wypadkach?

Produkty do włosów ludzkich są stworzone tak, aby radzić sobie ze specyficznymi cechami ludzkiej skóry jak poziom pH i skład oleju. Ponieważ skóra psa jest tak różna od ludzkiej, stosowanie ludzkich produktów do włosów na psie nie przyniesie takiego samego efektu, jak w przypadku człowieka. W rzeczywistości mogą one być dla niego wręcz szkodliwe – ostrzega weterynarz.

Mamy jednak najczęściej inne doświadczenia. Nasz pies wykąpany w szamponie, z którego korzystają domownicy, na pierwszy rzut oka jest miękki, a jego sierść wyjątkowo lśni i jest puszysta. Na dłuższą metę jednak przynosi to duże szkody, w tym uszkodzenie skóry zwierzęcia.

Ludzkie szampony działają najczęściej bardzo wysuszająco na skórę psa, a w niektórych przypadkach mogą ją drażnić i prowadzić w skrajnych przypadkach do zapalenia skóry – mówi dr Lamb.

Pies ma inne pH. Nie rób tego, bo spowodujesz u psa chorobę skóry!

Pies ma inne pH niż człowiek. Wynosi ono pomiędzy 6,2-7,4 (neutralne), natomiast u ludzi pH skóry wynosi 5,5-5,6 (kwaśne). Stosowanie szamponu przeznaczonego do skóry ludzkiej o odczynie bardziej kwaśnym na skórze o odczynie bardziej neutralnym to prosta droga do uszkodzenia tzw. płaszcza kwasowego. To on zapewnia skórze nawilżenie i ochronę potrzebną każdego dnia.

Płaszcz kwasowy chroni również skórę Twojego psa przed pasożytami, wirusami i bakteriami. Kup więc szampon przeznaczony tylko i wyłącznie dla psa, jeśli nie jest Ci obojętne jego zdrowie i nie chcesz, aby był podatny na infekcje i choroby. A tego nie chcesz na pewno…

Jeśli jednak to wyjątkowy i nagły wypadek i rzeczywiście nie masz w domu szamponu dla psów, są alternatywy.

W sytuacjach, które wymagają pilnego odkażenia skóry lub sierści, użyłbym mydła do naczyń i ciepłej wody – twierdzi lekarz. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie spłukać mydliny, co pozwoli uniknąć podrażnień. Inną opcją, którą można brać pod uwagę, jest użycie szamponu dla niemowląt. Jego składniki są dużo delikatniejsze.

POLECAMY:
Białystok. Pies zemdlał w aucie. Mundurowi uratowali go w ostatniej chwili

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze szampon opracowany specjalnie dla psów, dlatego warto zabezpieczyć sobie jego odpowiednią ilość. Dostępnych jest wiele rodzajów szamponów dla psów, a to, który z nich będzie najlepszy dla Twojego psa, zależy od jego indywidualnych potrzeb.

serhij sawostyanow atak na polskę

Członek Dumy Moskiewskiej wzywa do militarnej agresji na Polskę i kraje sąsiednie

miedwiediew o polsce

Dmitrij Miedwiediew znowu straszy. „Zegar tyka…” Mówi, co się stanie z Ukrainą