w ,

Odry nie zatruła rtęć? Ujawniono prawdziwą przyczynę skażenia rzeki. Wielkie zaskoczenie

To nie rtęć odpowiedzialna była za skażenie rzeki Odry. Badania wykazały obecność tzw. złotych alg. To typ glonów, który mógł przyczynić się do masowej śmierci ryb.

złote algi co to jest

Mikroskopowe badania wody z rzeki Odry ujawniły prawdziwego sprawcę skażenia oraz masowej śmierci ryb i innych zwierząt. Nie była to rtęć, o której pisały wcześniej media. W rzece wykryto złote algi. Co to jest i dlaczego są one tak groźne?

Złote algi. Co to jest? Odkryto prawdziwy powód skażenia Odry

Szczegółowe badania i analizy wody z rzeki Odry pozwoliły ustalić, co było przyczyną skażenia rzeki i w jego wyniku masowej śmierci ryb. Wskazują one na obecność mikroorganizmu gatunku należącego do tzw. „złotej algi„, o czym poinformowała minister Anna Moskwa w trakcie konferencji prasowej. Glon by się jednak nie rozwinął, gdyby nie działalność przemysłu.

Nasze rzeki powinny mieć wody słodkie, naturalnie mają wody słodkie, więc gdyby Odra nie była tak dramatycznie zasolona przez działalność ludzką, glon by się nie rozwinął – stwierdziła w rozmowie z portalem gazeta.pl dr Alicja Pawelec z organizacji WWF Polska.

Obecność glonów stwierdzili eksperci z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Zakwit złotych alg może być powodem zwiększenia stężenia toksyn w wodzie, które potrafią zabić nie tylko ryby, ale nawet małże. Warto jednak wiedzieć, że dla człowieka algi te nie są one groźne.

Czym są złote algi? Masowy zakwit glonów zabił ryby

Algi, których obecność spowodowała skażenie Odry, należą do gatunku Prymnesium parvum. Badania wykazały ogromne i ponadstandardowe ilości alg w wodzie z rzeki. Naukowcy badający próbki stwierdzili na sączkach dosłownie złoty kolor. Glony niema całkowicie zdominowały wodę. W toku badań laboratoryjnych wykonano w sumie około 700 prób i 7,5 tys. analiz.

Złote algi to gatunek alg, który poprzez zjawisko fotosyntezy ma zdolności do wytwarzania trujących toksyn (w tym amoniaku). Jednak za skażenie rzeki odpowiadały też inne czynniki jak odczyn pH wody czy poziom tlenu w rzece. To zjawiska charakterystyczne dla obecności alg.

O ile ustalono, co było bezpośrednia przyczyną śnięcia ryb, nadal nie wiadomo, co było powodem pojawienia się alg w tak olbrzymiej ilości. Sprawa ta jest dalej analizowana. – Naszym celem jest sprawdzenie, co doprowadziło do pojawienia się w Odrze gatunku złotej algi – stwierdziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z prasą.

Niepokojące są jednak doniesienia minister Moskwy o tym, że w Polsce zlokalizowano niemal 300 miejsc zrzutu trujących ścieków do rzeki Odry. Wylewanie ścieków i odpadów do rzeki jest nielegalne. Dzieje się to często bez wiedzy lokalnych władz, a nawet pod osłoną nocy.

Źródło: RMF FM, Interia

Dugin o polsce

Doradca Władimira Putina wzywa do wojny z Polską. Grozi, że nasz kraj „zamieni się w ogień”

andriej kolesnik park jurajski groźby

Rosyjski parlamentarzysta znów straszy Polskę wielką wojną. „Polacy, zbierajcie kamienie”