w , ,

Czym się kierować wybierając przedszkole? O tym żaden rodzic nie powinien zapomnieć

Często decyzja o wysłaniu dziecka do przedszkola jest dobrze przemyślana przez rodziców. Warto się do tego zadania dobrze przygotować, rozejrzeć się za odpowiednią dla malucha placówką.

jakie przedszkole wybrać prywatne czy państwowe
Fot. materiały partnera

W czasie wybierania pod uwagę bierze się nie tylko lokalizację przedszkola, coraz częściej dla rodziców mają znaczenie także inne kwestie, poza płatnościami, są to także programy, które może zaoferować taki obiekt edukacyjny. Istotne jest także podejście nauczycieli do przedszkolaków, poziom opieki, który mogą zaoferować dziecku.

Dlaczego wybór dobrego przedszkola jest tak istotny?

Każde dziecko jest inne, potrzebuje innego wsparcia, innego podejścia do nauczania i opieki. Świadomy rodzic nie wyśle swojej pociechy do takiej placówki przedszkolnej, gdzie panują złe warunki

Obecnie liczy się nie tylko to, czy dziecko będzie nakarmione, będzie miało gdzie położyć się na poobiednią drzemkę, do dzieci coraz częściej podchodzi się w przedszkolach indywidualnie, co pozwala na lepszy ich rozwój.

Odpowiednie wsparcie daje możliwość na równomierny rozwój i szczęście dziecka. Dla wielu kilkulatków przedszkole jest pierwszą prawdziwą rozłąką z rodzicami, dlatego warto postarać się o to, żeby nie było to traumatyczne przeżycie.

Wybieranie przedszkola w kilku ważnych krokach

Żeby przedszkole pełniło w życiu dziecka rolę opiekuńczą i wychowawczą, rodzic wpierw musi ją dobrze sprawdzić. Wizyta w takiej placówce jest pierwszym ważnym krokiem, należy sprawdzić, jak podchodzi się do opieki nad kilkulatkami, jak dba się tam o bezpieczeństwo dzieci.

Ważną kwestią jest program nauczania, czy dziecko ma tam czas tylko na naukę, czy także na zabawę z rówieśnikami. Dzień takiego dziecka w przedszkolu powinien być dobrze zaplanowany, podzielony na konkretne strefy, gdzie jest czas na zabawę, naukę, odpoczynek.

Istotnym elementem jest dobry program żywieniowy, jedzenie powinno być urozmaicone, dostosowane do każdego dziecka. Rodzice w dobrej, nowoczesnej placówce mogą też liczyć na grono wykwalifikowanych pedagogów, osoby z szerokim doświadczeniem w pracy z dziećmi.

Jakie przedszkole wybrać? Wygląd, lokalizacja i bezpieczne tereny wokół placówki

Dowiezienie dziecka do przedszkola nie powinno sprawić rodzicowi problemu. Nierzadko nie bez przyczyny wybierane są te placówki, które znajdują się blisko zamieszkania dziecka. Rodzic szybko może zaprowadzić tam malucha i po pracy go odebrać.

Gdy placówka jest dobra i dba poprawnie o dziecko lokalizacja schodzi na drugi plan. Ważne w takim wybieraniu są kwestie wyglądu budynku, powinien być on dobrze zaprojektowany, bez widocznych śladów zniszczeń, pleśni czy innych chorobotwórczych czynników.

Wygląd ma znaczenie, musi świadczyć o dobrym poziomie bezpieczeństwa. Równie ważne są tereny należące do takiej placówki, plac zabaw położony przy budynku nie może stwarzać zagrożeń dla maluchów. Jednocześnie taki teren powinien być odpowiednio dobrze ogrodzony, tak żeby dzieci nie były w stanie uciec z takiego terenu i żeby na teren placówki nie dostał się nikt obcy, zagrażający dzieciom.

Artykuł powstał we współpracy z wioski.co

bogumiła wander tvp spikerka alzheimer

Złe wieści na temat Bogumiły Wander. Była gwiazda TVP „już nie wróci do domu”

miedwiediew o polsce

Miedwiediew znów ostrzega. „Jeśli to się wydarzy, nadejdzie dzień sądu dla wszystkich”