w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Emeryci z nowym dodatkiem! 200 zł do wzięcia! Otrzymało je już ponad 60 tys. osób

Seniorzy w kryzysie mogą liczyć na dopłaty. To jedna z tych grup, którą obejmie nie tylko rekordowa waloryzacja w 2023 roku. Teraz niektórzy dostaną 200 zł bonusu.

rząd budżet 2021 emeryt dorabiający umowa zlecenie o dzieło składki działalność gospodarcza chorobowe pełne ozusowanie

W 2022 roku seniorzy dostali już trzynastą i czternastą emeryturę. Otrzymali również w marcu waloryzację świadczeń. jednak nie wszyscy seniorzy wiedzą, że to nie koniec bonusów, na jakie mogą liczyć. 200 zł do emerytury to kolejny dodatek, który leży na stole do wzięcia.

200 zł dla emerytów. Kolejny dodatek, ale dla wąskiej grupy

Jak poinformowali dziennikarze portalu innpoland.pl, seniorzy mogą liczyć na kolejny już dodatek podnoszący świadczenie emerytalne. Niestety tym razem mowa o 200 zł miesięcznie dla dość wąśkiej grupy Polaków utrzymywanych przez budżet państwa. Dostaną go byli pracownicy OSP, TOPR i GOPR-u w podziękowaniu za wysługę lat.

Jak czytamy na wspomnianym portalu, chodzi o dożywotni bonus w postaci 200 zł na miesiąc. Senior, do którego adresowany jest dodatek, musi jednak udowodnić za pomocą dokumentów, że pełnił funkcje w wymienionych instytucjach. W przypadku panów będzie to 25 lat pracy, a w przypadku kobiet 5 lat mniej – donosi innpoland.pl

Jak podają media, już nawet 67 tys. seniorów dostało te ekstra pieniądze za służbę. Są to głównie byli strażacy ochotnicy. Środki te są wypłacane na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o ochotniczych strażach pożarnych.

Dodatek można otrzymać z wyrównaniem od stycznia 2022

Co ciekawe, pieniędzy tych nie będzie wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Należy też złożyć odpowiedni wniosek w zależności od tego, gdzie się pracowało. W przypadku OSP dokumenty muszą więc trafić na biurko komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.

Dodatek do emerytury trafiać będzie na konto do 15. dnia każdego miesiąca. Kto zdąży z wnioskiem do końca września, będzie mógł otrzymać środki z wyrównaniem nawet od stycznia br. Należy pamiętać o okresach, w jakich się pracowało. W niektórych przypadkach będzie konieczność poświadczenia pracy przez świadków.

Aby ubiegać się o to świadczenie należy spełnić kilka ustawowych warunków:

– osiągnąć wiek emerytalny (mężczyźni 65 lat, kobiety 60 lat),

– udokumentować bezpośredni udział w przynajmniej jednych działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych w roku przez okres 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet,

– złożyć kompletny wniosek o przyznanie świadczenia do właściwego Komendanta Powiatowego/Miejskiego PSP.

omikron w polsce objawy szczepionki

Ten objaw zakażenia Omikronem mają niemal wszyscy. Lekarze uczulają, na co zwrócić uwagę

3000 na węgiel wniosek online

Dopłaty 3000 zł do węgla – wszystko, co trzeba wiedzieć o rządowym dodatku