w , ,

Dopłaty 3000 zł do węgla – wszystko, co trzeba wiedzieć o rządowym dodatku

Jakie są szczegóły nowego programu 3000 plus? Kto może uzyskać dofinansowanie? Jak wygląda cała ścieżka wnioskowania o dodatkowe środki? Sprawdzamy.

3000 na węgiel wniosek online
Fot. materiały partnera

Bardzo ciężka sytuacja gospodarcza i społeczna w Polsce i Europie, połączona z poważnym zagrożeniem deficytowym węgla i drastycznymi wzrostami jego cen sprawiła, że rząd zdecydował się na wdrożenie innowacyjnego, unikalnego na skalę europejską projektu, który zakłada jednorazowe dofinansowanie kosztów zakupu węgla.

3000 zł na węgiel. Dla kogo? Wysokość i cel finansowania

Zgodnie z przegłosowanym w lipcu projektem, każde gospodarstwo domowe, które w niedawnym spisie źródeł ocieplania nieruchomości wskazało na piec dedykowany ogrzewaniu węglem, ma możliwość wnioskowania o jednorazową dopłatę do jego zakupu.

To realna pomoc, która pozwoli wyrównać szanse społeczne w uzyskaniu tego coraz bardziej ekskluzywnego surowca. Jaka jest kwota dofinansowania? W drodze debat społecznych ustalono, że kwota 3000 złotych jest optymalnym rozwiązaniem, które choćby w małym stopniu pozwoli na rozwiązanie problemu rosnących cen surowców grzewczych.

Wraz jednak z powstaniem nowego dofinansowania, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o potencjalne rozliczanie się z wykorzystanej dopłaty. Wielu z nas w pamięci ma kontrolę Urzędu Skarbowego, która miała na celu weryfikację spożytkowania finansowania w ramach tarcz antykryzysowych.

W obszarze dofinansowania do węgla, przedstawiciele rządu uspokajają – nie jest zdefiniowane, jaka część dofinansowania musi zostać wykorzystana na zakup surowca. Tylko od nas zależy, co zrobimy z otrzymanymi środkami finansowymi.

Kto otrzyma dodatek węglowy?

Uzyskanie dofinansowania do węgla jest uwarunkowane sposobem, w jaki ogrzewamy swoje domy i mieszkania. W myśl projektu warunek otrzymania 3 tysięcy złotych jest jeden – musimy ogrzewać własną nieruchomość paliwem stałym, czyli węglem, brykietem lub peletem, którego skład to co najmniej 85% węgla kamiennego. To jednak nie koniec.

Pamiętamy wymóg wypełnienia odpowiedniego zgłoszenia o źródle ogrzewania, który trafia do centralnej ewidencji emisyjności budynków? Każdy z nas miał obowiązek złożenia odpowiedniej deklaracji. Okazuje się, że pozornie nieistotna formalność ma teraz kluczowe znaczenie w procesie uzyskiwania dodatkowych pieniędzy. Bez złożonej wcześniej deklaracji nie możemy liczyć na dopłatę.

Warto jednak pamiętać, że wciąż istnieje możliwość zgłoszenia źródła ogrzewania, choć termin już minął i prawdopodobnie już niedługo osoby zwlekające z tym obowiązkiem będą dodatkowo motywowane. Czy w przypadku danego dofinansowania jest mowa o kryterium dochodowym? Na szczęście nie – pomoc otrzyma każdy, bez względu na to, ile zarabia.

3000 zł dopłaty do węgla. Wniosek o dodatek węglowy. Jak złożyć?

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy, by zrobić to możliwie szybko i bezbłędnie? Na szczęście ustawodawca przewiduje dwie formy złożenia wniosku – elektroniczną oraz tradycyjną. W przypadku formy elektronicznej wypełnienie go zajmuje kilka chwil, a po odpowiedniej autoryzacji trafia on od razu do odpowiedniej instytucji

Tradycyjny wniosek możemy wypisać ręcznie i zanieść do urzędu miasta. Tam po rozpatrzeniu możemy uzyskać decyzję o przyznaniu dofinansowania.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z zukovia.pl

rząd budżet 2021 emeryt dorabiający umowa zlecenie o dzieło składki działalność gospodarcza chorobowe pełne ozusowanie

Emeryci z nowym dodatkiem! 200 zł do wzięcia! Otrzymało je już ponad 60 tys. osób

most krymski płonie wysadzanie

Most Krymski płonie! Mamy nagrania z ataku. Kłęby dymu nad symbolem rosyjskiej okupacji