w

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Waloryzacja rent i emerytur w 2021. Niepokojące prognozy dla seniorów

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 r. bez wątpienia zależeć będzie od kondycji gospodarki i budżetu państwa. A ta z powodu epidemii jest bardzo zła.

waloryzacja rent i emerytur 2021 gospodarka epidemia koronawirus bezrobocie

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 r. bez wątpienia zależeć będzie od kondycji gospodarki i budżetu państwa. A ta z powodu epidemii jest bardzo zła. Wygląda na to, że na wiele seniorzy liczyć nie mogą.

Waloryzacja rent i emerytur może być bardzo niska

Waloryzację emerytur i rent oblicza się w oparciu o wzrost zarobków w danym roku. Kryzys związany z epidemią koronawirusa spowodował jednak, że sporo osób straciło pracę, a te osoby, które ją zachowały, mają obcięte pensje. To zapewne spowoduje, że na podwyżki dla emerytów i rencistów może nie być środków.

Portal ekonomiczny Money.pl szacuje, że w wariancie optymistycznym waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. wyniesie maksymalnie 3,18 proc. To daje ok. 32 zł podwyżki na każdy tysiąc zł świadczenia. Wariant skrajnie optymistyczny mówi o podwyżce rzędu 36 zł i to jest w zasadzie koniec dobrych wieści.

Realne wskaźniki waloryzacji świadczeń w przyszłym roku mogą nie przekroczyć progu 2,8 proc. To wariant minimum uwzględniający rosnące w sklepach ceny, czyli inflację.

Waloryzacja będzie, ale jaka?

Konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego nie oznacza zatem, że obywatel nie powinien ponosić skutków ekonomicznych pogorszonej sytuacji finansowej swego państwa, np. z powodu kryzysu ekonomicznego – stwierdza prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenia dla seniorów oczywiście muszą być waloryzowane, ale wskaźnik może być całkowicie dowolny. Wszystko zatem zależy od rządu, a jeszcze bardziej od możliwości budżetu państwa. Kryzys spowoduje jednak, że na wielkie podwyżki jak do tej pory seniorzy raczej nie będą mogli liczyć.

Jeśli emeryci i renciści mieliby otrzymać rzeczywiście odczuwalną podwyżkę, muszą rosnąć pensje osób pracujących. Te niestety spadły i niestety, jak prognozują ekonomiści, wynagrodzenia mogą nie wzrosnąć w ogóle, a co gorsze – mogą po prostu spadać. Czas pokaże, jak będzie, ale seniorzy już mogą zacząć się obawiać.

Źródło: Money.pl, WP.pl

małgorzata kożuchowska instagram nowina akcja charytatywna

Małgorzata Kożuchowska podzieliła się radosną nowiną. Fani oszaleli

jasnowidz jackowski kto wygra wybory prezydenckie 2020 duda trzaskowski

Jasnowidz Jackowski UJAWNIŁ, KTO WYGRA WYBORY prezydenckie! Idzie zmiana?