w ,

Niepokojące zmiany na skórze. Jeśli widzisz to u siebie, lepiej skorzystaj z porady dermatologa

Choroby skórne w bardzo niekorzystny sposób wpływają na nasze poczucie własnej wartości. Większość z nich jest bowiem widoczna gołym okiem.

dermatolog prywatnie
Fot. materiały partnera

Na szczęście, prawie wszystkie choroby dermatologiczne mogą być leczone z dobrym skutkiem. Nie zawsze co prawda udaje się osiągnąć wyleczenie, ale w większości przypadków możliwa jest długotrwała remisja. Dobrze byłoby więc wiedzieć, z jakiego rodzaju schorzeniami należy udać się do lekarza.

Trądzik – to nie tylko zmora nastolatków

Najczęstsze choroby skórne wieku nastoletniego to między innymi trądzik pospolity. Nie da się jednak ukryć, że schorzenie to dotyka nie tylko adolescentów. Coraz częściej zmagają się z nim osoby dorosłe, także po 30 roku życia.

Niestety, walka z tą chorobą skóry nie należy do najłatwiejszych. Wymaga sporo cierpliwości i zaangażowania, zarówno od osoby chorej, jak i od lekarza. Na szczęście, istnieją już skuteczne metody walki z trądzikiem. W lekkich i średnich postaciach schorzenia stosuje się zazwyczaj maści dermatologiczne.

W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków doustnych. Mogą być to zarówno antybiotyki z grupy tetracyklin, jak i retinoidy, określane mianem pochodnych witaminy A. Ważną rolę odgrywa także odpowiednio zbilansowana dieta oraz pielęgnacja.

Łuszczyca – niełatwy przeciwnik

Choroby dermatologiczne takie jak łuszczyca nie są łatwymi przeciwnikami. Niestety, schorzenia tego rodzaju mogą przybierać różne postaci.

Najbardziej charakterystyczne są jednak zlokalizowane na rękach i klatce piersiowej nieregularne plamy o różowym zabarwieniu. Z czasem zaczynają się one łuszczyć. To właśnie od owej srebrzystej łuski choroba wzięła swoją nazwę. Schorzenie to przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Dzięki stosowaniu odpowiednio dobranych preparatów można zaleczyć chorobę.

Ważna jest także właściwie zbilansowana dieta oraz redukcja stresu. Przewlekły stres bywa bowiem czynnikiem wyzwalającym atak choroby. Jako że łuszczyca może zostać pomylona z innymi chorobami skóry, konieczne jest udanie się do gabinetu dermatologicznego w celu wykonania diagnostyki.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to kolejna choroba dermatologiczna, która może niekorzystnie wpływać na jakość naszego życia. Może dotykać ona ludzi w różnym wieku, ale bardzo często ujawnia się już u dzieci. Istnieje naprawdę wiele przyczyn atopii.

Należą do nich między innymi alergie pokarmowe czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Na szczęście, bardzo często wyeliminowanie przyczyny prowadzi do wyleczenia bądź złagodzenia objawów. Nie zawsze można jednak ustalić przyczynę atopii.

W przypadku tej choroby ważne jest na pewno systematyczne poddawanie skóry obserwacjom u lekarza. Istotna jest też właściwie zbilansowana, jak najmniej przetworzona dieta. Powinniśmy wyeliminować z niej produkty, które wywołują u nas charakterystyczną reakcję skórną.

Kosmetyki, które stosujemy, powinny być delikatne i pozbawione sztucznych barwników i parabenów. Starajmy się sięgać także po suplementy, na przykład na bazie aloesu. Ich stosowanie skonsultujmy jednak z lekarzem.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

zara zwrot w sklepie

Zara. Zwroty towaru i jego zasady. Co zrobić, by oddać ubrania, które nam nie pasują?

waloryzacja 500 plus na 700

Będzie waloryzacja 500 plus? Jarosław Kaczyński złożył deklarację. „W tym roku…”