w ,

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG

Johnson&Johnson o nowym skutku ubocznym. Ujawniono to dopiero teraz

Europejska Agencja Leków poinformowała o możliwości wystąpienia nowych skutków ubocznych po szczepionce firmu Johnson.

johnson skutki uboczne zakrzepica
Fot. YouTube / NBC's TODAY

Europejska Agencja Leków ujawniła, że istnieje możliwość wystąpienia nowych skutków ubocznych po szczepionce COVID-19 firmy Johnson&Johnson. Zdaniem ekspertów organizacji preparat może, choć rzadko, przyczyniać się do powstawania w ciele zakrzepów krwi w żyłach głębokich. Informacja na ten temat ma pojawić się w ulotkach nowo produkowanych dawek.

Johnson&Johnson. EMA poinformowała o nowych skutkach ubocznych

Od początku masowych programów szczepień, rzadko słychać było o odczynach po preparatach Johnson&Johnson. Były to bardzo nieliczne przypadki zakrzepicy powiązanej z TTS (małopłytkowość). To niezwykle rzadki efekt uboczny szczepienia.

EMA wymaga od producenta preparatu, aby ulotki informacyjne w przypadków wszystkich szczepionek zawierały stosowną informację na ten temat, ale też na temat innych potencjalnych działań niepożądanych.

Zgodnie z ustaleniami Europejskiej Agencji Leków, preparaty mogą bardzo sporadycznie przyczyniać się do zaburzeń krwawienia. Koncern J&J do tej pory jeszcze nie odniósł się do tych informacji.

Informacje o odczynach poszczepiennych muszą znaleźć się na ulotkach

Zdaniem EMA wszelkie nowe informacje na temat możliwości wystąpienia skutków ubocznych znajdą się na etykietach oraz ulotkach dołączonych do opakować. Ważną i nową wiadomością jest to, że odczyn, o którym mówi EMA, jest całkowicie nowym typem choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE, a nie TTS jak poprzednio).

Na czym polega odczyn? VTE wiąże się z powstaniem skrzepu w żyle znajdującej się np. w pachwinie, nodze lub na ramieniu. W kolejnym etapie ma możliwość przedostania się w raz z krwią do płuc, co powoduje zablokowanie dopływu krwi.

POLECAMY:
Odszkodowania za niepożądane skutki szczepień. Rząd podał kwoty

Odnotowano, że dotyczy to najczęściej osób z urazami a także tych, którzy są przykuci do łóżek. Obserwować reakcję organizmu powinny też kobiety, które zażywają pigułki antykoncepcyjne i mają choroby przewlekłe.

Szczepionki są skuteczne, a NOP występują bardzo rzadko

Zdecydowana większość działań niepożądanych po szczepieniu występuje w ciągu pierwszych 2-3 dni po przyjęciu dawki. Ponadto wystąpienie NOP może wymagać stosowania paracetamolu, łączenie go z alkoholem nie jest wskazane.

Preparaty są cały czas badane, a ich skuteczność jest bardzo wysoka. Z analizy wyników badań dostępnych w obrocie szczepionek wynika, że wszystkie mają dużą, zbliżoną do siebie skuteczność względem ciężkich, wymagających hospitalizacji lub krytycznie ciężkich zachorowań na COVID-19. Potwierdzają to również polscy lekarze.

Szczepionka Johnson skuteczna przeciw Omikronowi

Szczepionka przypominająca firmy Johnson&Johnoson może być wysoce skuteczna przeciw wariantowi Omikron, choć wciąż nie wiadomo, jak długo trwa ochrona. Tak wynika z dwóch nowych analiz, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych.

Wśród osób, które otrzymały dawki przypominające szczepionki J&J (czyli tzw. booster), stwierdzono wysoki poziom odporności na nowy wariant koronawirusa. Odpowiedź immunologiczna była również dużo silniejsza niż w przypadku trzeciej dawnki preparatu Pfizer.

Źródło: NBC Today, EMA, NBC News

Nie żyje znana polska dziennikarka. Miała zaledwie 42 lata. „Nigdy nie zapomnimy…

gigantyczna dziura w budżecie deficyt sektora stan kasy państwa minister finansów kościński

Ujawniono realne dane o stanie polskiego budżetu. Jest zapis o niewypłacalności. Nie udało się ukryć…