Europejska Agencja Leków ujawniła, że istnieje możliwość wystąpienia nowych skutków ubocznych po szczepionce COVID-19 firmy Johnson&Johnson. Zdaniem ekspertów organizacji preparat może, choć rzadko, przyczyniać się do powstawania w ciele zakrzepów krwi w żyłach głębokich. Informacja na ten temat ma pojawić się w ulotkach nowo produkowanych dawek.
Johnson&Johnson. EMA poinformowała o nowych skutkach ubocznych
Od początku masowych programów szczepień, rzadko słychać było o odczynach po preparatach Johnson&Johnson. Były to bardzo nieliczne przypadki zakrzepicy powiązanej z TTS (małopłytkowość). To niezwykle rzadki efekt uboczny szczepienia.
EMA wymaga od producenta preparatu, aby ulotki informacyjne w przypadków wszystkich szczepionek zawierały stosowną informację na ten temat, ale też na temat innych potencjalnych działań niepożądanych.
Zgodnie z ustaleniami Europejskiej Agencji Leków, preparaty mogą bardzo sporadycznie przyczyniać się do zaburzeń krwawienia. Koncern J&J do tej pory jeszcze nie odniósł się do tych informacji.
Informacje o odczynach poszczepiennych muszą znaleźć się na ulotkach
Zdaniem EMA wszelkie nowe informacje na temat możliwości wystąpienia skutków ubocznych znajdą się na etykietach oraz ulotkach dołączonych do opakować. Ważną i nową wiadomością jest to, że odczyn, o którym mówi EMA, jest całkowicie nowym typem choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE, a nie TTS jak poprzednio).
Na czym polega odczyn? VTE wiąże się z powstaniem skrzepu w żyle znajdującej się np. w pachwinie, nodze lub na ramieniu. W kolejnym etapie ma możliwość przedostania się w raz z krwią do płuc, co powoduje zablokowanie dopływu krwi.
Odnotowano, że dotyczy to najczęściej osób z urazami a także tych, którzy są przykuci do łóżek. Obserwować reakcję organizmu powinny też kobiety, które zażywają pigułki antykoncepcyjne i mają choroby przewlekłe.
Szczepionki są skuteczne, a NOP występują bardzo rzadko
Zdecydowana większość działań niepożądanych po szczepieniu występuje w ciągu pierwszych 2-3 dni po przyjęciu dawki. Ponadto wystąpienie NOP może wymagać stosowania paracetamolu, łączenie go z alkoholem nie jest wskazane.
Preparaty są cały czas badane, a ich skuteczność jest bardzo wysoka. Z analizy wyników badań dostępnych w obrocie szczepionek wynika, że wszystkie mają dużą, zbliżoną do siebie skuteczność względem ciężkich, wymagających hospitalizacji lub krytycznie ciężkich zachorowań na COVID-19. Potwierdzają to również polscy lekarze.
Szczepionka Johnson skuteczna przeciw Omikronowi
Szczepionka przypominająca firmy Johnson&Johnoson może być wysoce skuteczna przeciw wariantowi Omikron, choć wciąż nie wiadomo, jak długo trwa ochrona. Tak wynika z dwóch nowych analiz, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych.
Wśród osób, które otrzymały dawki przypominające szczepionki J&J (czyli tzw. booster), stwierdzono wysoki poziom odporności na nowy wariant koronawirusa. Odpowiedź immunologiczna była również dużo silniejsza niż w przypadku trzeciej dawnki preparatu Pfizer.
Źródło: NBC Today, EMA, NBC News