w ,

Czy w piątek 11 listopada można jeść mięso? Biskupi w całej Polsce stawiają sprawę jasno

W tym roku święto wypada w piątek. Kościół postanowił, co zrobi w sprawie postu. Czy Polacy tego dnia będą mogli zjeść mięso, czy muszą pościć?

czy 11 listopada jest post
Czy 11 listopada jest dyspensa? Księża wydali postanowienie.

11 listopada obchodzić będziemy kolejne Święto Niepodległości. Osoby wierzące, które w naszym kraju wciąż stanowią zdecydowaną większość, zastanawiają się, czy będzie im wolno tego dnia zjeść mięsne potrawy. Kościół zabrał już w tej sprawie głos i wydał jednoznaczną decyzję.

Czy 11 listopada jest post? Kościół wyraził się jasno

Jak powszechnie wiadomo, osoby wierzące w piątki mają post i nie jedzą mięsa. Tak jest oczywiście w teorii, ale powinniśmy wierzyć, że większość trzyma się zasad. Bywają jednak wyjątki od tej reguły. Biskupi mogą zdecydował o wprowadzeniu dyspensy, jeśli mają ku temu powód.

Decyzję, na mocy której w piątki będzie wolno nam zjeść mięso, może podjąć tylko biskup. Jego decyzja będzie obowiązywała jednak tylko na terenie diecezji, gdzie ma władzę. Krótko przed obchodami Święta Niepodległości duchowni postanowili iść nam na rękę.

Mając na uwadze charakter piątku przypadającego dnia 11 listopada 2022 roku, obchodzonego jako Narodowe Święto Niepodległości, działając po myśli kan. 87 § 1 KPK, udzielam wszystkim diecezjanom oraz wiernym (…) dyspensy od obowiązku zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych – czytamy w dekretach wydanych w każdej z archidiecezji w kraju.

Dyspensa 11 listopada. Co postanowił Kościół?

Biskupi dali nam wolną rękę i jeśli będziemy mieli ochotę, 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości, będziemy mogli pozwolić sobie na klopsy z ziemniakami lub schabowego. Wszystko dlatego, że święto przypada w tym roku właśnie w piątek. Duchowni liczą się z tym, że w związku z tak ważnym dniem Polacy będą spotykać się w domach na uroczystych obiadach.

 

Również metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski udzielił Polakom dyspensy. Chce tym samym umożliwić przeżywanie święta w radości. Niektórzy biskupi zaapelowali jednak do rodaków, aby w zamian za pozwolenie na jedzenie mięsa postarali się skupić w ciszy i modlitwie o pokój na świecie.

dieta królowej elżbiety ii

Żyła w zdrowiu 96 lat. Osobisty kucharz Elżbiety II ujawnił, czego królowa unikała w diecie

waloryzacja 2022 tabela emerytury renty inflacja

Wielka afera z wiekiem emerytalnym. Zapowiadane zmiany rozwścieczą Polaków