w , ,

Atopowe zapalenie skóry u psa. Objawy, po których łatwo rozpoznasz chorobę

Choroby skóry dotykają nie tylko ludzi. Mierzą się z nimi również zwierzęta, w tym psy. Do najczęściej spotykanych schorzeń skórnych u tych ostatnich zalicza się atopowe zapalenie skóry.

atopowe zapalenie skóry u psów jak leczyć
Fot. materiały partnera

W tym artykule przyjrzymy się wspólnie, czym dokładnie jest atopowe zapalenie skóry i skąd się bierze, jakie są objawy, po których rozpoznasz to schorzenie u swojego czworonoga, oraz jak wygląda leczenie tej choroby.

 1. Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jakie są jego przyczyny?
 2. Objawy, po których rozpoznasz atopowe zapalenie skóry u psa
 3. Leczenie atopowego zapalenia skóry u psa – jak wygląda?
 4. Jak jeszcze możemy pomóc psu, u którego zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry?
 5. Atopowe zapalenie skóry u psa – podsumowanie 

Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jakie są jego przyczyny?

Atopowe zapalenie skóry (inaczej atopia, AZS) to poważne schorzenie autoimmunologiczne, które  polega na świądowym zapaleniu skóry. Do atopii dochodzi w sytuacji, gdy organizm chorego wykazuje nadwrażliwość w stosunku do alergenów środowiskowych. Najczęściej są to typowe alergeny, takie jak: pylące rośliny, pleśń i grzyby oraz kurz i roztocza.

Atopia u psa jest prawdopodobnie chorobą dziedziczną i występuje głównie u zwierząt, które są ze sobą spokrewnione bądź pochodzą z jednej hodowli. Ponadto zaobserwowano zwiększoną zachorowalność na to schorzenie u konkretnych ras psów, m.in. u  cocker spanieli, golden retrieverów, dalmatyńczyków, sznaucerów miniaturowych, owczarków niemieckich czy też labradorów.

Zwykle choroba uaktywnia się u psów w wieku od trzech miesięcy do 6 lat, chociaż zdarza się, że daje o sobie znać później. Schorzenie to może dawać się we znaki zarówno przez cały rok, jak i od czasu do czasu, np. w okresie pylenia traw, drzew lub zarodników grzybów.

Objawy, po których rozpoznasz atopowe zapalenie skóry u psa

Symptomy towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry są zbliżone do tych, które występują w innych chorobach skórnych, dlatego zdiagnozowanie tego schorzenia nie należy do łatwych zadań. Na pewno w głowie właściciela psa powinna zapalić się czerwona lampka, gdy zauważy u swojego  pupila występowanie któregoś z poniższych objawów:

 • utrata sierści połączona z łysieniem w niektórych partiach ciała,
 • zaczerwienienie spojówek,
 • łzawienie,
 • zaczerwieniona skóra głowy (w okolicach oczu, uszu i pyska), pod pachami i w pachwinach, między palcami, jak również zaczerwienienia pojawiające się na całym ciele,
 • świąd,
 • nadmierne lizanie,
 • wygryzanie sierści,
 • drapanie się,
 • częstsze niż zazwyczaj tarzanie się czy też ocieranie o różnego rodzaju przedmioty,
 • gryzienie swoich łap,
 • krótkotrwała, jednak pozytywna reakcja na podanie sterydów,
 • z upływem czasu zostrzanie się objawów.

Jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż kilka dni, powinno udać się z pupilem do lekarza weterynarii. Przeprowadzi on liczne badania: badanie kliniczne, cytologię, trichogramię, badanie krwi, które pozwolą ustalić, czy zwierzę faktycznie cierpi na AZS, czy też dokuczają mu inne problemy dermatologiczne, np. łojotokowe zapalenie skóry lub choroby pasożytnicze.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u psa – jak wygląda?

Psy, u których zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry, są skazane na życie z tą chorobą dożywotnio. Pocieszające jest jednak to, że w ostatnich latach medycyna poszła na tyle do przodu, że dzięki wzdrożeniu odpowiedniego leczenia można w znacznym stopniu zniwelować cierpienie czworonoga, a tym samym zwiększyć jego komfort fizyczny i psychiczny.

Wyróżnia się dwie główne metody leczenia atopii:  immunoterapię alergenową i terapię sterydową. Obie mają za zadanie przede wszystkim zminimalizować świąd i zredukować stan zapalny skóry. W ostatnim czasie bardziej na popularności zyskuje immunoterapia alergenowa, która polega na odczulaniu za pomocą stopniowego wystawiania organizmu na działanie małej ilości alergenów.

O ile w przypadku ludzi trwa ona nie dłużej niż przez pięć lat, o tyle w przypadku psów zwykle stosuje się ją dożywotnio. Zazwyczaj ten sposób leczenia cieszy się dużą skutecznością, a co za tym idzie – pozwala zwierzęciu dobrze funkcjonować pomimo choroby.

Często w leczeniu atopii u psa stosuje się też terapię sterydową. To nic innego jak przyjmowanie doustnie glikokortykosteroidów, czyli sterydów, takich jak prednizon, prednizolon i metyloprednizolon. Ich dawkowanie ustala lekarz weterynarii na podstawie badań i wywiadu przeprowadzonego z właścicielem czworonoga. Terapia sterydami trwa na ogół do końca życia zwierzęcia i podobnie jak immunoterapia konsekwentnie stosowana przynosi  szybkie i zadowalające rezultaty.

Jak jeszcze możemy pomóc psu, u którego zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry?

Na pewno ważne jest, aby leczenie psa szło w parze z dbałością o czystość w otoczeniu, w którym zwierzę przebywa na co dzień. W tym celu należy jak najczęściej sprzątać w domu, używając przy tym antyalergicznych środków czyszczących. Natomiast w okresie pylenia roślin zalecane jest ograniczenie wyjść z domu do minimum, zwłaszcza w porach dnia, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie.

Wraz z podjęciem leczenia psa warto też zadbać o wprowadzenie właściwej diety. Wskazane jest, aby była ona bogata w produkty zawierające witaminy, minerały i oleje poprawiające wygląd skóry, takie jak: biotyna, siarka, cynk, kwasy omega oraz witamina A i witaminy z grupy B.

Atopowe zapalenie skóry u psów – podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry to bez wątpienia jedno z tych schorzeń, które mogą mocno dać się psu we znaki. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą w dużej mierze ulżyć zwierzęciu w cierpieniu. Będą miały one tym skuteczniejsze działanie, im wcześniej zostaną wzdrożone w życie

Tak bardzo istotne jest więc, aby właściciel czworonoga jak najszybciej dostrzegł u pupila któryś z wyżej wymienionych objawów i natychmiast skonsultował problem z lekarzem weterynarii. Ten dokładnie zdiagnozuje zwierzę i dobierze dla niego odpowiedni typ leczenia, gdyby okazało się, że rzeczywiście choruje na atopię.

Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką Teodorowscy – kliniką weterynaryjną na Śląsku, w Mikołowie i Orzeszu.

Nie żyje główny bohater „Strażnika Teksasu”. Miał 66 lat. Fani serialu załamani

szczęsny syn Liam

Polska przegrywa Katar. Wzruszająca scena po meczu. Szczęsny pocieszał zapłakanego syna