w , ,

HAHAHA!HAHAHA!

Fatalna wiadomość dla polskich emerytów. Nie będzie rekordowej waloryzacji?

Zdaniem ekspertów rząd w marcu 2023 roku stanie pod ścianą. Przyczyną będzie brak pieniędzy na planowaną rekordową waloryzację.

rząd budżet 2021 emeryt dorabiający umowa zlecenie o dzieło składki działalność gospodarcza chorobowe pełne ozusowanie

Zgodnie z plotkami i medialnymi przeciekami rząd miał planować jeszcze wyższą waloryzację, niż pierwotnie zakładano. Mowa nie o 13,8 proc. podwyżki, a o 15 proc. Ekonomiści i eksperci mają jednak złe wieści dla seniorów.

Waloryzacja 2023. Tabela jedno, a życie drugie

Według niektórych plotek krążących po korytarzach w Sejmie rząd panicznie boi się utraty władzy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Dlatego planował zwiększyć waloryzację z 13,8 proc. do 15 proc. Kłopot w tym, że już teraz nie ma na to w budżecie pieniędzy.

Jak stwierdził prezes Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek, politycy nie mają możliwości podnosić sobie wskaźnika waloryzacji tak, jak im się podoba. Wskaźnik ten musi mieć powiązanie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na temat inflacji.

Rządzący już teraz w panice szukają pieniędzy na bieżące potrzeby. Na sfinansowanie przyszłorocznej waloryzacji emerytur, która nawet według wcześniejszego zakładanego poziomu będzie rekordowa, będzie potrzebne kilkadziesiąt miliardów złotych.

15 proc. waloryzacji? Rząd może nie mieć na to pieniędzy

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami waloryzacja emerytur i rent powiązana jest ściśle z tym, co GUS podaje na temat poziomu inflacji. Obecnie oficjalny komunikat rządu na temat wskaźnika mówi nam, że seniorzy w marcu przyszłego roku otrzymają świadczenia wyższe o 13,8 proc. Na to środki zostały zabezpieczone.

Eksperci pozbawiają też seniorów nadziei na to, że tak wysoka waloryzacja to dobry gest rządzących i dbałość o ich portfele. Rząd podnosząc emerytury robi to, co musi i co jest zapisane w ustawach. Nie mamy więc do czynienia z dobrą wolą polityków, a z realizowaniem obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów.

Waloryzacja pochłonie rekordowe 40-43 mld zł. To wydatek, który budżet państwa będzie musiał wziąć na swoje barki. Eksperci z Polskiego Instytutu Emerytalnego radzą seniorom wstrzymać się z euforią. Ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy najpewniej dopiero w połowie lutego 2023 roku.

sondaż kaczyński pis poparcie

Dramat Jarosława Kaczyńskiego. Otrzymał fatalną wiadomość. To dla niego gwóźdź do trumny

dawać w szyje kaczyński

Rząd wycofa z obiegu całą gotówkę? Kaczyński zabrał głos. „Bardzo groźne posunięcie”