w ,

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO! WTFWTF

Waloryzacja 2023. Część podwyżki do zwrotu? Jest coś, o czym seniorom się nie mówi

Część emerytów i rencistów może w przyszłym roku wpaść w pułapkę. Rekordowa waloryzacja spowoduje, że część seniorów będzie musiało oddać to, co dostaną.

waloryzacja 2023 fakt

27 października posłowie ostatecznie zdecydowali o kształcie kolejnej waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. Politycy zdecydowali się na kwotowo-procentowe rozwiązanie. Zgodnie ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego podwyżka świadczeń nie będzie niższa niż 250 zł brutto miesięcznie.

Waloryzacja 2023. Tabela ujawnia pewien haczyk. Chodzi o podatek

Bez względu na to, o czym mówi seniorom Mateusz Morawiecki o waloryzacji, nie wszystko wygląda tak różowo. Owszem, waloryzacja 2023 będzie rekordowo wysoka, ale to powoduje też pewne konsekwencje dla tych, których świadczenia są niższe.

Zasady przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur uległy zmianie, co znalazło swoje odzwierciedlenie w ustawie uchwalonej przez Sejm 27 października. Rząd daje nie mniej niż 250 zł (jednocześnie wypominając poprzednikom, że wówczas dawali seniorom tylko 70 zł).

Niestety część publicystów i komentatorów zauważyło, że przyszłoroczna waloryzacja ma w sobie również wiele haczyków. Choć kwotowa podwyżka ma wynieść 250 zł brutto na miesiąc, to nie będzie tak w każdym przypadku. Dotyczyć ona będzie osób, które otrzymują świadczenie w przedziale od 1338,44 zł brutto do 1811 zł brutto.

Wszystkie świadczenia powyżej tego progu będą waloryzowane procentowo o wskaźnik ustalony na poziomie 13,8 proc. (sporo poniżej inflacji). I niestety – jak zwykle – na podwyżce procentowej znowu zyskają te osoby, których emerytury i renty są wysokie.

Niektórzy oddadzą, co dostali. Wszystko przez PIT

Choć sposób opodatkowania świadczeń podatkiem PIT nie uległ zmianie, to waloryzacja w 2023 roku ma w sobie haczyk. Emeryci dostający do 2500 zł brutto na miesiąc nadal nie będą płacili podatku PIT. Są jednak osoby, którym waloryzacja podniesie świadczenia powyżej tego progu. Te osoby do tej pory nie płaciły podatku, teraz będą musiały oddać podwyżkę.

I tak przykładowo senior ze świadczeniem na poziomie około 2300 zł brutto po waloryzacji zacznie odprowadzać zaliczki na podatek PIT. Obecnie tego nie robi. To spowoduje, że część waloryzacji zostanie zabrana do budżetu.

Ratunkiem dla takich osób okażą się ponownie wypłaty trzynastek i czternastek. Te w przyszłym roku nie są zagrożone. A co z piętnastą emeryturą, o której jakiś czas temu głośno wypowiadał się prezydent Andrzej Duda? Wszystko wskazuje niestety na to, że takiego wsparcia nie będzie.

who szczepionki na koronawirusa astra zeneca johnson skuteczność

Przedstawicielka WHO ujawnia prawdę o szczepionkach: „Musicie pozostać czujni”

lex pilot o co chodzi

Lex Pilot. O co chodzi? Polacy będą musieli obowiązkowo oglądać kanały TVP?