w

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce odszedł w wieku 87 lat

Ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Szewach Weiss nie żyje. Miał 87 lat. Pochowany zostanie w Jerozolimie.

Nie żyje urodziny w 1935 r. ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. Odszedł w wieku 87 lat. Na świat przyszedł w Borysławiu w województwie lwowskim (obecnie Ukraina) na polskich Kresach Wschodnich. W czasie II wojny światowej ukrywał się w rodzinach polskiej i ukraińskiej.

Nie żyje Szewach Weiss, ambasador Izraela w Polsce

Zmarły Szewach Weiss był od 2001 do 2003 roku ambasadorem Izraela w Polsce. Jego działalność mocno przyczyniła się do poprawy polsko-izraelskich relacji politycznych. Na profilu ambasady na Twitterze pojawiło się pożegnanie.

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Szewacha Weissa, byłego marszałka Knesetu, 🇮🇱 ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela 🇵🇱 odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski – czytamy w poście.

Życie prywatne i zawodowe

Zmarły Weiss był również doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miast Wałbrzycha i Kalisza. W 2017 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Weiss miał wyjątkowo bogaty życiorys. Był izraelskim politologiem i politykiem oraz dyplomatą, ale też profesorem nauk politycznych i posłem. Łącznie 29 miesięcy spędził w kryjówce w czasie II wojny światowej ukrywając się przed wojskami niemieckimi.

Od 1959 był żonaty z Ester, z którą miał dwójkę dzieci – córkę Jifat i syna No’ama. Miał wnuczkę Szirę. Biegle władał językiem hebrajskim, polskim, angielskim i rosyjskim.

jackowski youtube official najnowsze

Jasnowidz ma dla nas fatalne wieści. „Wszystko nam zabiorą”. Dramatyczna przepowiednia

chiński balon nad usa zestrzelony

Chiński balon nad USA zestrzelony. Trwa wydobywanie szczątków. [NAGRANIE]