w

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ

Trzęsienie ziemi w Turcji, Rumunii, Syrii. Uderzyło też w Nowy Jork. Tysiące ofiar i rannych

Poniedziałkowy poranek powitał nas dramatyczną wiadomością o serii trzęsień ziemi w kilku krajach świata. Ofiar może być nawet kilkadziesiąt tysięcy.

trzęsienie ziemi turcja mapa
Fot. Twitter

Turcja, Rumunia, Syria, a nawet Stany Zjednoczone – te kraje zostały dziś nawiedzone w tym samym czasie przez silne trzęsienia ziemi. Najsilniejsze odnotowano w centralnej Turcji. Miało magnitudę aż 7,8. Szacuje się, że ofiar może być kilkadziesiąt tysięcy.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Mapa wskazuje na rozległe zniszczenia

Trzęsienie ziemi w Turcji o magnitudzie 7,8 nastąpiło nocą z niedzieli na poniedziałek. Nad ranem cały czas odczuwalne były kolejne wstrząsy. Liczba ofiar cały czas rośnie. Szacuje się, że mogło zginął kilkadziesiąt tysięcy osób. Rannych jest nie mniej niż 7 tys.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się około 23 km na wschód od Nurdagi (prowincja Gaziantep) w południowej części Turcji. Do zjawiska doszło najprawdopodobniej na głębokości 24 km. To miejsce o dużej aktywności sejsmicznej, gdzie stykają się trzy płyty tektoniczne.

Aktualnie łączna liczba ofiar wśród obywateli Turcji i Syrii zbliża się do 1,5 tys. osób. Polscy strażacy z grupy HUSAR wyruszą dziś z pomocą najbardziej zniszczone rejony, aby usprawnić akcję poszukiwawczą. Swoją pomoc zaoferowała też Unia Europejska.

Całkowitemu zniszczeniu uległ między innymi zabytkowy i liczący 2 tysiące lat zamek w Gaziantep. Po dzisiejszym trzęsieniu ziemi nie zostało z niego właściwie nic poza górą gruzu. Twierdza Gaziantep była jedną z atrakcji turystycznych wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wstrząsy odczuwalne były w Hiszpanii, Francji i Egipcie

O tym, że coś się wydarzy, precyzyjnie poinformował 3 dni temu Frank Hoogerbeets, obywatel Holandii, który zajmuje się monitorowaniem zjawisk, które przyczyniają się do powstawania trzęsień ziemi. Nie spodziewał się jednak, że nastąpi to tak szybko.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii spowodowało niesamowite zniszczenia. Do tej pory odnotowano też ponad 40 wtórnych wstrząsów w tym regionie. Fala sejsmiczna uderzyła również w zachodnią część Europy. Czujniki odnotowały wstrząsy we Francji oraz w Hiszpanii. Wiele wskazuje, że Turcję nawiedziło największe trzęsienie ziemi w historii tego kraju.

Dzisiejszego poranka trzęsienie ziemi o dużo słabszej magnitudzie (3,8) nawiedziło również rejon Buffalo w stanie Nowy Jork.

chiński balon nad usa zestrzelony

Chiński balon nad USA zestrzelony. Trwa wydobywanie szczątków. [NAGRANIE]

granica polsko-białoruska uchodźcy z afganistanu morawiecki

Morawiecki zgodził się na to w zamian za kasę z KPO. To uderzy jak tsunami w portfele Polaków