w

PILNE. Rosyjskie myśliwce blisko polskiej granicy. Poderwano amerykańskie F-35

Trzy rosyjskie samoloty, w tym dwa myśliwce Su-27m, pojawiły się blisko polskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej – poinformowało holenderskie ministerstwo obrony.

rosyjskie myśliwce nad polską
Fot. Twitter / Ministerie van Defensie

Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że blisko polskiej granicy zauważono dwa rosyjskie myśliwce Su-27 Flanker. Eskortowały one inny samolot, którym okazał się radziecki zwiadowczy Ił-20M  przeznaczony do rozpoznania obrazowego i elektronicznego.

Rosyjskie samoloty blisko Polski. Poderwano holenderskie F-35

Rosyjskie samoloty zbliżyły się do granicy z Polską w okolic Kaliningradu. Natychmiast poderwano NATO-wskie myśliwce F-35, które podleciały do rosyjskich maszyn i przez cały czas kontrolowały ruch rosyjskiego samolotu zwiadowczego i dwóch towarzyszących mu myśliwców.

Fakt poderwania maszyn F-35 stacjonujących w Polsce potwierdziła rzeczniczka prasowa Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przez cały luty i marzec w Polsce rozlokowanych jest w sumie aż osiem holenderskich najnowocześniejszych maszyn F-35.

Cztery z nich stacjonują w bazie lotniczej w Malborku. Maszyny codziennie obserwują przestrzeń powietrzną NATO nad całą Europą Wschodnią i prowadzą całodobowe patrole.

Zgodnie z informacjami płynącymi z Niemiec, najpierw poderwano tamtejsze myśliwce Eurofightery. Wykryto, że rosyjskie maszyny leciały bez włączonego transpondera i bez planu lotu. Prawdopodobnie Rosjanie testują reakcję wojsk sojuszniczych.

ubezpieczenia ranking firm

Jakie jest najlepsze ubezpieczenie na życie i gdzie je znaleźć?

beata cholewińska polsat news partner mąż córka

Beata Cholewińska. Dziennikarka Polsat News, jej życie prywatne i zawodowe